zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kdo a jak vyřeší sinice v přehradě?

13.09.2006
Voda
Kdo a jak vyřeší sinice v přehradě?
Brněnská přehrada se každé léto zelená sinicemi a hygienici pravidelně varují před koupáním. Brněnští politici se přitom už roky přou o to, jak problém řešit. Nebezpečné sinice se mezitím množí dál.

Brno - Léto vypadá u Brněnské přehrady každý rok podobně. Zpočátku modrá voda se postupně zazelená a na plážích se objeví cedule varující před koupáním. V otrávené vodě nebezpečné pro lidské tělo se pak koupe už jen několik odvážlivců.
Přestože se sinice objevovaly v přehradě již v padesátých letech, znemožňují koupání především v posledních letech.
" Sinice dělaly vodní květ v přehradě už v padesátých letech. Voda ale kvetla méně a období silného rozvoje sinic bylo výrazně kratší. Ani odborníci tenkrát nevěděli o toxicitě sinic, a proto si občasného zbarvení vody nevšímali," popsal začátek problémů Brněnské přehrady David Fína z Povodí Moravy.
Situace se podle něj výrazně zhoršila na začátku devadesátých let, když začaly sinice v létě ovládat vodu od června až do konce září. " Převládají druhy koloniálních sinic, které jsou silně toxické a schopné vytlačit jiné řasy," dodal Fína.

Koupání, nebo zdraví

Kvůli sinicím si Brňané v létě užívají vody jen na koupalištích. " V posledních letech vyhlašujeme zákazy koupání na přehradě každý rok. Limity sinic totiž nevyhovují předpisům a lidé, kteří do vody vstoupí, dávají všanc své zdraví," potvrdila již známý fakt Anna Žádníková z Krajské hygienické stanice v Brně.
Sinice se podle odborníků množí také kvůli tomu, že mají stále dostatek potravy. " Postupně přibývá živin, hlavně dusičnanů a fosfátů v tocích a nádržích. Mohou za to průmyslová hnojiva, používání fosfátových pracích prášků a jiných čistidel v domácnostech," upozornil Fína z Povodí Moravy, podle kterého nejsou některé čistírny odpadních vod schopny tyto živiny pro sinice odstranit.
Používání fosfátových pracích prášků od února postupně zakázala vyhláška ministerstva životního prostředí. Její účinnost se však podle odborníků projeví až za několik let.

Přehrada, Svratka a Vír

Jihomoravský kraj spolupracuje na vyřešení dlouholetého problému i se sousedními kraji. Společně pracují na studii, která má navrhnout opatření do budoucna: má zlepšit kvalitu vody ve Svratce, v Brněnské přehradě a v nádrži Vír.
" Diskutujeme o dalších krocích jak nad Brněnskou přehradou, tak přímo v ní. Jedním z hlavních problémů je totiž množství usazenin na dně Brněnské přehrady," uvedl vedoucí odboru životního prostředí hejtmanství Václav Horák. Podle něj přispějí ke zlepšení kvality vody projekty kanalizací a čistíren odpadních vod obcí v povodí a návrhy úprav pozemků. " Diskutujeme o tom, jak naložit se sedimenty přehrady a jak vyčistit vodu v přehradě. Hodně si slibujeme od zákazu výroby a prodeje fosfátových pracích prostředků," podotkl Horák. Podle něj se ale jakákoliv opatření projeví se zpožděním, protože zatížení vody přehrady je tak velké, že efekt nebude okamžitý.


TEREZA STRNADOVÁ
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí