zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nespí kvůli počasí

14.09.2006
Ovzduší
Nespí kvůli počasí
54 % evropských manažerů považuje změnu klimatu za největší hrozbu pro celosvětové životní prostředí - zjistil to mimo jiné 15. ročník průzkumu UPS Europe Business Monitor, ve kterém bylo 1459 evropských topmanažerů dotazováno na řadu faktorů ovlivňujících evropský obchod.

Znečištění vzduchu je druhou největší obavou (39 %). O tom, jestli extrémní teploty a přírodní katastrofy z roku 2005 byly způsobeny klimatickými změnami, se vedou diskuse. V čele mezinárodního úsilí v boji proti klimatickým změnám stojí i EU.

Výsledky průzkumu ale ukazují, že při výběru dodavatelů už manažeři takovou starost o životní prostředí nemají. Nejdůležitější je etický kodex a dodržování zákonů (44 %) - fair play. Systém environmentálního řízení byl až na pátém místě (21 %) po transparentním účetnictví (30 %), zachování mlčenlivosti (28 %) a bezpečnostních standardech (24 %). Energetická účinnost a emise (16 %) se umístila ještě hůře. Aspekty spojené s životním prostředním ale byly důležitější než politika rovných příležitostí (7 %) nebo charitativní podpora a veřejné investice (4 %).

67 % evropských top manažerů se domnívá, že podpora rozvoje alternativních paliv a energií pro automobily je nejefektivnější politikou pro ochranu životního prostředí. Velkou podporu mělo také větší využití železnic a vodních cest pro nákladní přepravu. Větší investice do veřejné dopravy však získaly jen 26 %. Dalšími možnostmi bylo zlepšení silniční infrastruktury (16 %) a omezení přístupu vozidel do městských center (12 %).
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí