zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodní síly ve službách čistoty bazénů

14.09.2006
Voda
Přírodní síly ve službách čistoty bazénů
Také úpravu bazénových vod postihl trend hledání nových technologií, které by byly šetrnější vůči přírodě a současně zdravější pro návštěvníky bazénů.

Investoři a provozovatelé bazénů se stále více zajímají o ozonové a UV technologie. Ozon je nestabilní formou kyslíku s velmi silnými dezinfekčními a oxidačními účinky. Usmrcuje běžně se vyskytující patogeny až stokrát rychleji než chlor a ničí také velmi odolné organismy, se kterými si chlor a jiné dezinfekční prostředky nejsou schopny poradit. Ozon také velmi účinně odstraňuje z bazénových vod anorganické i organické znečištění. Velkou výhodou je, že při úpravě ozonem nevznikají chemická rezidua tak jako při použití chloru. Ta jsou příčinou dobře známých negativ koupání v bazénech, např. dráždění očí a sliznice dýchacích cest, vysoušení pokožky atd. Tyto průvodní jevy chlorace znemožňují citlivým jedincům koupání v bazénech. Kromě toho existuje významné zdravotní riziko plynoucí z toxicity chloraminů a toxicity, případně i karcinogenních vlastností dalších vedlejších produktů chlorace, které je nebezpečím jak pro obsluhu bazénů, tak pro časté návštěvníky (astma u závodních plavců).

Bazény s dobrou hydrodynamikou a výkonnou filtrací (zejména privátní) je možné ošetřovat pouze ozonem. Při správně navržené technologii je výsledkem hygienicky nezávadná a průzračná voda, v níž se mohou koupat i alergici, ekzematici a jiní citliví jedinci, pro které jsou bazény jinak tabu.

Ozon je výhodný i jako doplněk klasické úpravy vody, kdy je kombinován s nízkými dávkami chloru, který zajišťuje reziduální dezinfekci vody v bazénu. Pokud je systém vhodně navržen, lze snížit množství dávkovaného chloru až o 60 - 80 %, díky čemuž výrazně klesne i koncentrace výše zmíněných produktů chlorace.

UV ZÁŘENÍ - ČISTOTA VODY

Další novinkou při čištění bazénů je používání UV záření. To si v posledních letech získává v upravárenství bazénových vod stále větší popularitu, a to jak u privátních, tak i veřejných provozovatelů. Je to dáno hned několika výhodami, zejména vysokým dezinfekčním účinkem bez vzniku chemických reziduí a bez možnosti předávkování, účinným odbouráváním vázaného chloru, snadnou instalací i do stávajících provozů a jednoduchou údržbou. Ošetření vody UV zářením by mělo být vždy doplněno i dalším stupněm dezinfekce, který zajistí reziduální dezinfekci vody v bazénu.

Pokud jde o nové trendy, tak nejnovější a zároveň nejúčinnější technologií pro úpravu bazénových vod je kombinace ozonu a UV záření. Jedná se o aplikaci tzv. pokročilého oxidačního procesu (Advanced Oxidation Process, AOP), při kterém se využívá fotochemické reakce ozonu s UV zářením, při níž vznikají OH radikály (hydroxilové radikály). OH radikály jsou částice s extrémně krátkou životností v řádu mikrosekund, ale současně patří k nejsilnějším známým oxidantům. Jejich působením dochází k vysoce účinné dezinfekci a k oxidaci látek přítomných ve vodě. Organický materiál je oxidován až na neškodný oxid uhličitý, vodu a anorganické soli. Odstraněny jsou i chloraminy, tj. toxické látky přispívající nejvyšší měrou k obsahu vázaného chloru. Výhodou technologie ozon/UV je vysoký dezinfekční účinek a také úplné odstranění ozonu z vody (je přeměněn na OH radikály). Díky tomu se jedná o technologii vhodnou zejména pro veřejné bazény a bazény určené pro plavání batolat, kde legislativa vyžaduje použití chloru, ale zároveň je často těžké splnit nároky na obsah vázaného chloru.

Technologie kombinující ozon a UV záření jsou pro majitele privátních bazénů v drtivé většině případů finančně nedostupné. Pro ně se jako vhodná alternativa jeví úprava vody UV zářením v kombinaci s bakteriostatickým algicidním přípravkem. Tímto způsobem lze při dodržení určitých pravidel ošetřovat bazénovou vodu zcela bez chloru nebo pouze s občasnou šokovou dezinfekcí. Jedná se o úplnou novinku v technologii úpravy bazénových vod, ale dá se předpokládat, že si pro svou cenovou dostupnost najde cestu k mnohým majitelům domácích bazénů.

AUTOR: Ondřej Unčovský

je vedoucí obchodního oddělení Lifetech.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí