zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dav zmlátil ministra Pobřeží slonoviny kvůli skládkám

19.09.2006
Odpady
Dav zmlátil ministra Pobřeží slonoviny kvůli skládkám

Demonstranti protestující proti uložení nebezpečného toxického odpadu v okolí Abidžanu na Pobřeží slonoviny v pátek fyzicky napadli ministra dopravy Innocenta Kobenana Anakyho. Rozlícený dav mu způsobil těžká zranění a zapálil jeho vůz. Toxický odpad se do země dostal v srpnu a od té doby na následky otravy zemřelo sedm lidí a další desetiticíce onemocněly.

ABIDŽAN - "Dav protestujících ministra zbil v pátek ráno poté, co ho vytáhl z jeho automobilu," dodal k incidentu místopředseda jeho domovské strany Hnutí sil budoucnosti (MFA) Joel N'Guessan.

Desetitisíce nemocných

Nebezpečný odpad byl do Pobřeží slonoviny dovezen v srpnu na nizozemské lodi plující pod panamskou vlajkou a uložen na osmi místech v okolí největšího města této západoafrické republiky.

Jeho výpary způsobily úmrtí nejméně sedmi lidí a více než 23 000 obyvatel města muselo kvůli zvracení, dýchacím obtížím a průjmu vyhledat lékařskou pomoc.

Demonstrace

Demonstrace proti uložení odpadu se v Abidžanu konají od počátku září. V reakci na ně odstoupila 6. září vláda prozatímního premiéra Charlese Konana Bannyho. Ten byl následně pověřen vedením nového kabinetu, který má za úkol prošetřit dovoz odpadu a zajistit jeho odstranění. V souvislosti s případem už bylo zatčeno sedm občanů Pobřeží slonoviny a jeden občan Nigerie.

www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí