zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Silně ohrožené žáby cestovaly do tůněk

21.09.2006
Příroda
Silně ohrožené žáby cestovaly do tůněk
Pozorný houbař zachránil vzácný druh

 Povolení k odchytu přišlo včas. Jakmile se ochladí, žáby i čolci se zazimují, a to by znamenalo jejich zánik.


Písek - Vzpomínáte na scénu z filmu Na samotě u lesa, ve které Ladislav Smoljak předvádí hostům, jak v jeho rybníčku netradičně kuňkají žáby?


"V té scéně předváděl přesně ten zvuk, který vydává kuňka obecná, nebo kuňka ohnivá. Je to druh v jižních Čechách celkem slušně rozšířený, ale v rámci republiky patří mezi silně ozhrožené," řekl zoolog Prácheňského muzea Karel Pecl.


Ten včera organizoval odchyt těchto žabiček spolu s čolky a dalšími živočichy z lokality rekultivované skládky stavebního materiálu na Hradišti a jejich odvoz do tůněk u slepého ramene řeky Blanice u Putimi.


Objev žabiček, který v lokalitě učinil náhodný houbař, vyvolal jednání s pracovníky Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, kteří musejí odchyt a převoz povolit. Stavební firma Kočí, která skládku rekultivuje, podala žádost, ta byla ve velmi krátké době vyřízena a pak už nic nebránilo vlastní záchranné akci.


"Rychlost vyřízení byla velmi důležitá. Jakmile se totiž ochladí, žáby, čolci i ostatní živočichové se schovají na zimu do země a další návoz zeminy by je odsoudil k zániku," uvedl zoolog Pecl.
Ten jako náhradní lokalitu zvolil tůňky proto, že tu nejsou ryby. Ty kuňku ohnivou sice nežerou, protože je jedovatá, ale ostatní převezení živočichové by se staly jejich potravou.


Včera tedy asi deset chytačů zahájilo odlov. Kromě zoologa přijela pomoci dvě děvčata studující ekologii na zemědělské škole, několik lidí poslala firma Kočí a vše dozorovali pracovníci odboru životního prostředí městského úřadu.


Včerejší akce zachránila asi šedesát žabiček a stejný počet čolků. Odchytu v lokalitě se Karel Pecl věnuje ještě dnes, aby ztráty byly opravdu minimální.

 Zdroj: Písecký deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí