zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Barevný dým z komína Lovochemie neškodí

22.09.2006
Chemické látky
Havárie
Barevný dým z komína Lovochemie neškodí

Lovosice - Z komína lovosické chemičky se v úterý večer valil oranžový dým. Obyvatelé Lovosic si připadali, jako by se vrátili v čase, a to do doby, kdy ochrana životního prostředí pokulhávala a ve vzduchu byly obsaženy vysoké koncentrace dusíku.

V Lovochemii byla v pondělí provedena preventivní plánovaná odstávka výrobny kyseliny dusičné KD6, která proběhla z důvodu úpravy vsádky katalyzátoru v konvertoru na oxidaci čpavku. Trvala přibližně osmadvacet hodin.
Výrobna totiž denně vyrobí 900 tun stoprocentní kyseliny dusičné. Z této suroviny se pak vyrábějí minerální hnojiva na bázi dusíku a fosforu a také kapalná hnojiva.
"Technologické odstávky souvisí s pravidelnou výměnou katalizátoru, se změnami v technologii, kdy je nutno zjistit příčinu odchýlení režimu a předejít tak neplánovanému či havarijnímu odstavení výroby," sdělila tisková mluvčí Irena Vodičková.
Řízený nájezd výrobny kyseliny dusičné KD6, jenž začal probíhat v úterý večer, byl doprovázen barevnými exhalacemi, a proto vzbudil u občanů Lovosic obavy.
"Barevný kouř jsem viděla z okna, zápach tu cítím často, tak si myslím, že jsme na tom stejně, jako jsme byli kdysi," neskrývá obavy Lenka Sabadošová, maminka dvou dětí, jejíž rodina bydlí poblíž Lovochemie.
Podle Stanislavy Kadavé, vedoucí oddělení životního prostředí v Lovochemii, k úniku vyšších koncentrací emisí dusíku do ovzduší nedošlo. "Není pravdou, že by byly tyto barevné exhaláty zdraví nebezpečné," říká Stanislava Kadavá.
"Bydlím poblíž chemičky a řekla bych, že se kvalita vzduchu za posledních deset let zlepšila," dodala Lucie Barví nková.

Jana Michálková

Fotografie: Barvy. Dým z komína v Lovochemii mohli lidé pozorovat v úterý večer.

 Zdroj: Litoměřický deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí