zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lihovar mnozí lidé odmítají

26.09.2006
EIA
Lihovar mnozí lidé odmítají

Bučovice - Obavy z dopadů stavby lihovaru v průmyslové zóně u Bučovic vydaly své plody. Část obyvatel města se postavila proti. Teď shání podpisy pod petici, s jejíž pomocí chce záměr schválený zastupiteli zvrátit. Investorská firma i radnice ale vyvracejí obavy, že by lihovar byl neekologický.

Problémy v dopravě

Zastupitelé podle organizátorů petice schválili plán, o kterém nebyli úplně informováni. " Když se teď lidé dozvídají, jaká rizika hrozí kvůli chemikáliím a nárůstu dopravy, jsou v šoku. Roznášíme teď informativní letáky o lihovaru do schránek," řekla třeba Miluše Machálková. Za jediný den podle ní připojilo svůj podpis k protestu proti lihovaru několik desítek lidí.
Petice našla ohlas hlavně u lidí, kteří se bojí dalšího nárůstu už tak neúnosné dopravy v Bučovicích. " Lihovar má mít kapacitu dvě stě tisíc tun obilí. Když to převedu na nákladní auta, je to další stovka denně. Radním se to hezky plánuje, když bydlí v klidové zóně, ale co my u státní silnice," uvedla Jiřina Albrechtová ze Slavkovské ulice. Ta připomněla, že stavbu lihovaru před Bučovicemi odmítli slavkovští zastupitelé.

Obavy jsou zbytečné

Strach obyvatel z nové továrny ale starosta města František Šujan rozptyluje. " Lihovar v Bučovicích má mít jinou technologii než ve Slavkově. Je šetrnější a využívá například bioplyn na výrobu elektřiny. Zdá se mi dost nelogické, když se lidé bojí této výroby a nevadí jim třeba čpavek, který se používá na jatkách a je mnohem nebezpečnější," řekl starosta.
Odmítl také argument, že stavba zabere hektary úrodné zemědělské půdy. " Ta plocha je už dávno schválena na průmyslovou zónu," dodal Šujan.
Stavbu ještě před jejím započetím a také před spuštěním navíc mají posuzovat odborníci na životní prostředí podle přísných parametrů. " Nechci veřejnost klamat, že lihovar je něco tak neškodného jako horská chaloupka. Na druhé straně můžu ujistit, že jakýkoliv stavebník musí splnit ty nejpřísnější limity podle tuzemského i evropského práva. Posuzování vlivů lihovaru musí skončit absolutně kladně, jinak samozřejmě nic stavět nemůžeme," uvedl předseda představenstva společnosti Trinity Investment Petr Skácel.

Zemědělci doufají

Kromě přísunu peněz pro Bučovice a snížení nezaměstnanosti v regionu má lihovar největší význam pro zemědělce z Vyškovska. Ti totiž v minulosti ztratili všechny významné zpracovatele plodin a odbyt obilí by jim pomohl. " Když se všechno podaří, budeme rádi," řekl předseda vyškovské agrární komory Pavel Tomášek.

JIŘÍ NOVOTNÝ

 Zdroj: Vyškovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí