zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další milióny jdou na likvidaci skládky

27.09.2006
Odpady
Další milióny jdou na likvidaci skládky
 Daňoví poplatníci tak zaplatí obrovskou částku místo pachatele, který už definitivně zůstane neznámý

Bor u Skutče, areály Transporty Chrudim a bývalé Tesly Pardubice, Synthesia Semtín. Nově pak Hodonín na Chrudimsku. Co jméno, to místo skládky nebezpečného odpadu znečišťujícího spodní vody a ohrožující zdraví obyvatel. U většiny z nich již nepřekvapující zjištění - pachatel neznámý.

Sanace těchto skládek je však nezbytná. Finančně se tak zapojí daňoví poplatníci. Jen poslední realizace projektu "Sanace skládky odpadů Hodonín", který bude slavnostně zahájen ve středu v prostorách renesančního zámku v Nasavrkách, odčerpá minimálně 65 miliónů korun.

Signálem byla kontaminovaná voda

"Projekt je spolufinancován operačním programem Infrastruktura, Státním fondem životního prostředí ČR a Pardubickým krajem, realizován bude od září 2006 do prosince 2008," řekl Právu krajský radní Petr Šilar (KDU-ČSL) zodpovědný za životní prostředí.
"O této lokalitě se ví již dobrých deset let, když se v lesích nad obcí Hodonín objevila závadná voda. Příčinou byla černá skládka bývalých strojních traktorových stanic a agrochemických podniků, které zaplnily jámu v lese nebezpečnými produkty, jako jsou herbicidy a pesticidy, vše zahrnuly hlínou a osázely stromy. Ty samozřejmě velice rychle uschly a nad skládkou zůstala holá planina. Jak bylo nepsaným pravidlem, skládka byla vytvořena v místě pramenů vody," řekl krajský radní.

Finančně přispěje i Evropská unie

"Nebylo pak daleko k tomu, že se chemikálie dostaly do spodních vod a začaly ohrožovat životní prostředí v obcích Hodonín a v nedalekých Nasavrkách," popsal dále Šilar vznik další z časovaných bomb, které byly v posledních letech na území kraje objeveny.
Pardubický kraj využil možnosti pokrýt alespoň část celkových nákladů, které byly odhadnuty na 65 miliónů korun, z fondů Evropské unie (65 procent nákladů) a Státního fondu životního prostředí (10 procent).
Dalšími pěti procenty přispěje na likvidaci kraj, zbytek pak bude hrazen z krizového fondu Pardubického kraje. Ve výběrovém řízení byla vybrána k realizaci sanačních prací chrudimská firma Ekomonitor, která se již osvědčila při likvidaci skládek v Boru u Skutče a v areálu bývalé Transporty Chrudim.
"Princip sanačních prací bude spočívat v odtěžení celé skládky a převozu kontaminované zeminy na skládku nebezpečných odpadů, kde bude rekultivována. Na místě bude provedena sondáž zeminy a sledována kvalita podzemních vod až do doby, dokud nebudou čisté. Více budeme vědět po odkrytí skládky. Již dnes však víme, že o překvapení nebude určitě nouze," povzdechl si krajský radní.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí