zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpadu se zbaví ekologicky

02.10.2006
Odpady
Odpadu se zbaví ekologicky

Harrachov - V letošním roce Harrachov slaví již páté výročí od uzavření partnerství s polskou Szklarskou Porebou. V rámci mezinárodní spolupráce město začalo rozebíhat projekt Eurokommunale, který je zaměřený na ekologické zpracování odpadu.
Představitelé krkonošských obcí a měst na obou stranách hor se spolu s představiteli dalších evropských států setkávají pravidelně.
Jednotlivé státy si jsou prospěšné vyměňováním vlastních zkušeností z různých oborů. Harrachov se zaměřuje zejména na cestovní ruch. V čem se ale hodně poučil od ostatních států, to je ekologické zpracování odpadu.
"Projekt Eurokommunale, který se u nás po vzoru sousedních zemí rozebíhá, je zaměřený na likvidaci odpadu ve chráněných oblastech," informoval harrachovský starosta Václav Cajthaml.
Poslední setkání v Reichenbachu bylo rámcově zaměřené právě na komunální odpad a globální následky znečišťování životního prostředí. Zástupci jednotlivých států zde postupně představili osvědčené prostředky likvidace odpadu.
"Postupy, o kterých jsme se dozvěděli byly velice poučné. Zaujal nás především australský model, kdy se 80 procent odpadu recykluje, 15 zneutralizuje do té míry, že již nemůže prostředí poškodit a zbylých pět procent se odveze na skládku," dodal Václav Cajthaml.
Harrachov se nechal v likvidaci odpadu na chráněném území inspirovat svými zahraničními kolegy. Ekologické postupy zpracování odpadu jsou nicméně velmi finančně náročné.
Počátkem listopadu bude Harrachov pořádat pracovní schůzku právě tohoto projektu, které se zúčastní sedm měst a obcí z pěti států.

Zdroj: Trutnovský a Semilský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí