zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní lesy zkusí zdravé hospodaření

05.10.2006
Les
Státní lesy zkusí zdravé hospodaření

Hnutí DUHA uvítalo rozhodnutí státních Lesů ČR rozjet pilotní projekt zdravého hospodaření podle mezinárodních pravidel Forest Stewardship Council (FSC). Ekologická organizace označila oznámený záměr za důležitý průlom.

V Polsku, Velké Británii, Švédsku, Chorvatsku, Lotyšsku, Litvě a Estonsku pravidla FSC platí ve všech či skoro všech státních lesích. Dánsko se přidá příští rok. Ve velké části svých státem spravovaných porostů je zavádí rovněž Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a další země.

Pravidla FSC mimo jiné vyžadují sázet do lesů pestřejší skladbu místních druhů dřevin. Omezují holosečné kácení či chemické postřiky porostů, vylučují umělé vápnění a hnojení a požadují ponechání tzv. referenčních ploch na 5 % lesa, kde se netěží dřevo. Zajišťují, že hospodaření nebude les trvale poškozovat. Porosty přitom zůstávají pro majitele ziskové a záruka zdravého hospodaření znamená i konkurenční výhodu na trhu.

Hnutí DUHA poukazuje na to, že změna hospodaření je důležitá pro ozdravění českých lesů. Ačkoli exhalace z průmyslu klesly, zdravotní stav porostů je nadále špatný. Podle statistik se v posledních letech dokonce opět zhoršuje. Ve stanovisku zveřejněném v květnu více než 280 vědců a odborníků varovalo, že mezi příčiny patří způsob péče o zdejší porosty. Žádali zastavit holosečné kácení a sázet smíšené nebo listnaté lesy namísto smrkových monokultur.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:

„Pravidla FSC zaručují správcům lesů dlouhodobě zdravé hospodaření, takže mohou počítat s kvalitními výnosy dřeva i do budoucna, a zároveň jsou dobrou obchodní značkou. Zaručeně zdravé dřevo totiž patří na mezinárodním trhu mezi zboží, o které je poptávka. Na zdravé hospodaření podle pravidel FSC přešly už skoro kompletní státní lesy v Polsku, zavádí se na Slovensku a řadě dalších zemí. Špatný zdravotní stav našich lesů změnu hospodaření naléhavě potřebuje.“

Kontakt:             Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí