zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová dlažba náměstí skrývá významné památky z počátků města

06.10.2006
Geologie
Nová dlažba náměstí skrývá významné památky z počátků města

V těchto dnech budou mít obyvatelé a návštěvníci Plzně poprvé možnost projít se po nové dlažbě na náměstí Republiky. Málokoho přitom napadne, že jen několik decimetrů pod novotou zářícím povrchem jsou skryty významné památky z počátků města. Právě jimi se zabýval archeologický výzkum Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek (ZIP o.p.s.), který probíhal v souvislosti se stavbou od loňského listopadu až do července letošního roku. První etapa výzkumu je v současné době již vyhodnocena v nálezové zprávě a je proto možné zveřejnit nejdůležitější výsledky výzkumu.

Ten přinesl především zásadní zjištění o počátcích dominanty města Plzně, o chrámu sv. Bartoloměje. Jeho existence je doložena poprvé v roce 1307, tedy záhy po založení města kolem roku 1295. Základy presbytáře, který je nejstarší dochovanou částí stavby, však byly založeny nejdříve ve 40. letech 14. století, poté co bylo celé náměstí důkladně vydlážděno dlažbou z říčních oblázků a valounů. Do té doby stála na místě dnešního kostela jen provizorní stavba. Důležité je zjištění, že u kostela sv. Bartoloměje se v počátcích města vůbec nepohřbívalo. Hřbitov nepochybně fungoval u kostela Všech Svatých na předměstí, kde podle všeho až do roku 1344 sídlila plzeňská fara, pohřbívalo se rovněž v klášterech, minoritském (později františkánském) a dominikánském. Počátky hřbitova u chrámu sv. Bartoloměje spadají nejdříve ke konci 14. století.

Výzkum tedy prokázal, že kostel sv. Bartoloměje se stal výraznou dominantou největšího mimopražského náměstí v Čechách až ve druhé polovině 14. století.

Další informace:

Mgr. Radek Široký, archeolog ZIP o.p.s. (vedoucí výzkumu)

Kontakt: rsiroky@zip-ops.cz, tel.: 377422338, 777915600
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí