zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš jednal s komisařem Dimasem

09.10.2006
Obecné
Ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš jednal s komisařem Dimasem

Hlavním účelem dvoudenní cesty ministra životního prostředí Petra Jana Kalaše do Bruselu bylo setkání s evropským komisařem pro životní prostředí Stavrosem Dimasem.

 

Ministr Kalaš informoval o přípravě Národního alokačního plánu, který Česká republika hodlá dokončit a předložit Evropské komisi nejpozději letos v prosinci, a o stavu jednání se všemi zájmovými skupinami

 

Dalším zásadním tématem byl návrh Směrnice o odpadech. Ministr zdůraznil zásadní zájem ČR na zpřísnění a zpřesnění definice energetického využití odpadů a na rozšíření principu blízkosti a soběstačnosti v oblasti nakládání s odpady tak, aby ČR mohla nadále bránit dovozu zahraničních odpadů do českých skládek a spaloven. Vysvětlil důvody, které k tomu vedou a vyjádřil naději, že EK bude připravena naše argumenty a návrhy vzít v úvahu při projednávání návrhu směrnice v Radě.

 

V neposlední řadě byl diskutován program nadcházející Rady EU pro životní prostředí dne 23. 10. 2006.

 

Ministr také informoval o přípravách ČR na předsednictví EU v roce 2009 a připravenost české strany úzce spolupracovat s Evropskou komisí.

 

Během návštěvy Bruselu proběhla také schůzka s generálním ředitelem DG REGIO Grahamem Meadowsem, během níž oba partneři diskutovali kroky pro zajištění efektivního a včasného čerpání z fondů EU v oblasti životního prostředí ve finančním období 2007 – 2013.

 

Ministr Kalaš se rovněž setkal s Karlem-Heinzem Florenzem, předsedou Výboru pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu, se kterým diskutoval aktuální témata v EU a spolupráci s Evropským parlamentem. Následně proběhlo setkání s několika českými europoslanci ohledně prohloubení spolupráce. 

 

Jednání s generálním tajemníkem evropské nevládní organizace European Environment Bureau Johnem Hontelezem se soustředilo na téma spolupráce a navázání dialogu s EEB dalšími nevládními ekologickými organizacemi v klíčových otázkách životního prostředí a udržitelného rozvoje v EU i v širším mezinárodním kontextu. Ministr také zmínil současné priority MŽP a přípravu ČR na předsednictví EU v roce 2009.

Při své návštěvě Bruselu byl ministr Kalaš přijat rovněž komisařem pro zaměstnanost a sociální otázky Vladimírem Špidlou. Hovořili spolu o aktuálních problémech v  životním prostředí, zejména však o otázkách, souvisejících s přípravou Národního alokačního plánu a procesu jeho schvalování v orgánech EU.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí