zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Větrné elektrárny se příští sobotu otevřou lidem

08.10.2006
Energie
Větrné elektrárny se příští sobotu otevřou lidem

KDE:              Větrné elektrárny na Vysočině (Pavlov u Jihlavy), v Jihomoravském (Břežany u Znojma), Olomouckém (Protivanov a Drahany v okrese Prostějov, Hraničné Petrovice na Olomoucku), Libereckém (Jindřichovice pod Smrkem), Ústeckém (Nová Ves v Horách u Litvínova a Petrovice–Tisá nedaleko Ústí) a Pardubickém (Žipotín na Svitavsku) kraji

KDY:             Sobota 14. října od 9:00 do 16:00 hodin

CO: Den otevřených dveří větrných elektráren: provozovatelé odpovídají na dotazy, každou celou hodinu u každé elektrárny prezentace s výkladem, možnost nahlédnout do útrob elektrárny, příležitost přesvědčit se osobně o provozu a výsledcích této technologie, informační publikace zdarma

KDO: Organizuje Hnutí DUHA s provozovateli větrných elektráren a Nadací Heinricha Bölla; elektrárnu v Pavlově na Vysočině navštíví rovněž ministr životního prostředí

Den otevřených dveří větrných elektráren pořádají příští sobotu Hnutí DUHA a provozovatelé z celé republiky.

Akce je připravena jako ideální příležitost pro podzimní rodinný výlet na sobotu. Lidé si mohou prohlédnout elekrárnu a na místě budou provozovatelé připraveni odpovídat na dotazy. Každou hodinu proběhne ucelená prezentace s výkladem. Pro každého bude připravena informační publikace zdarma. Více informací včetně podrobností, jak se dostat k jednotlivým elektrárnám: www.hnutiduha.cz/vitr.

Na jednu z otevřených větrných elektráren – v Pavlově na Jihlavsku – se přijede podívat rovněž ministr životního prostředí Petr Jan Kalaš [1].

Projekty větrných elektráren, se kterými lze v České republice realisticky počítat do roku 2010, by měly snížit emise oxidu uhličitého o ekvivalent provozu půl milionu automobilů. Výzkum veřejného mínění ukázal vysokou podporu pro tyto projekty: zastánci u nás čtyřikrát převažují nad odpůrci [2].

Jedna moderní turbína vyrobí energii pro zhruba 2000 domácností. V Evropské unii větrné elektrárny vyrábějí více energie, než činí kompletní výroba České republiky, včetně exportu.

Cena větrné energie rapidně klesá: během posledních dvaceti let se snížila na pětinu. Čistý proud z větrných elektráren bude zároveň vítaným zdrojem peněz i pracovních míst pro řadu obcí.

Hnutí DUHA stavbu větrných elektráren podporuje: ovšem ne vždy, bezhlavě a za každou cenu.

Den otevřených dveří probíhá ve spolupráci s Nadací Heinricha Bölla.

Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, řekl:

„Lidé z obcí v sousedství zahraničních větrných farem potvrzují, že jejich obavy z poškození krajiny, hluku nebo odlivu turistů se po zahájení provozu většinou rozplynuly. Moderní větrné technologie mají také daleko lepší výsledky než starší projekty. Přitom pomohou podstatně snížit exhalace a devastaci uhelnými či uranovými doly. Den otevřených dveří umožní tisícům lidí, aby se o tom přesvědčili na vlastní oči.

Kontakt:            Petr Holub, telefon 604 177 711, email petr.holub@hnutiduha.cz

 Poznámky:

 [1] Podrobnosti v tiskové zprávě na www.hnutiduha.cz

 [2] Podrobnosti: www.env.cz b464c509228b33c12571ff002ffa3c?OpenDocument

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí