zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prací prášky obsahující fosfáty mizí z prodejen

11.10.2006
Voda
Chemické látky
Prací prášky obsahující fosfáty mizí z prodejen
Českolipsko - Prací prášky, které obsahují fosfáty, mohou prodejci zákazníkům v regálech nabízet ještě do vyprodání stávajících zásob.
Na základě rozhodnutí ministerstva životního prostředí zmizí v nejbližších dnech z regálů prodejen prací prášky obsahující fosfáty. O podobném kroku se uvažovalo již v devadesátých letech, skutečný zákaz ovšem ministerstvo vydalo až nyní.
"Se stažením tohoto zboží z prodeje nebudeme mít žádné problémy. Nepořizujeme totiž velké zásoby. Doprodáme zbývající balení pracích prášků a nahradíme je bezfosfátovými," řekla vedoucí prodejny KBH Potraviny centrum Dubá Jindra Vinšová.
Podle ní se případné starosti se stažením těchto pracích prášků budou týkat spíše velkých obchodů, které mají ve skladech stále zásoby.
K vydání zákazu prodeje pracích prášků s fosfáty vedl ministerstvo prokazatelný fakt. Fosfor, který je v prášcích obsažen, je totiž nebezpečný jak pro vodní živočichy a rostliny, jejichž přirozený ekosystém průnikem do vody ohrožuje, tak i pro člověka.
"Na trhu byl i před vydáním tohoto zákazu dostatek bezfosfátových prášků. Jejich cena se však zpravidla pohybovala výše, proto je lidé příliš nekupovali," řekl Miloslav Lomič z Hnutí Duha. "Rozhodnutí ministerstva životního prostředí vítám, přírodě se tak aspoň částečně uleví. Zpočátku si lidé sice budou muset sáhnout hlouběji do kapes, postupem času lze ovšem předpokládat, že silná konkurence na našem trhu povede ke snižování cen," dodal.

Zuzana Martínková
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí