zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výrobci mobilů budou podporovat ekologii

12.10.2006
Obecné
Výrobci mobilů budou podporovat ekologii
Skupina výrobců mobilních telefonů a mobilních operátorů se dohodla na pravidlech, jak omezit znečišťování životního prostředí při výrobě a používání mobilů. Firmy se dobrovolně dohodly na snižování spotřeby energie a vyloučení některých nebezpečných materiálů, na výraznější podpoře recyklace a lepším informování zákazníků o ekologických parametrech mobilů. Dobrovolná skupina vznikla jako pilotní projekt Evropské komise, jak mohou různá odvětví spolupracovat s investory na zmírnění negativních ekologických dopadů. Z výrobců zahrnuje skupina finskou Nokii, americkou Motorolu a japonský Panasonic, z operátorů jsou zastoupeni francouzský France Télécom a švédská TeliaSonera. Členy sdružení jsou i americký čipový gigant Intel, Organizace evropských spotřebitelských svazů (BEUC), finský Institut pro ochranu životního prostředí i odborníci na ekologii z několika světových institucí.

Aby se snížila spotřeba energie, hodlají výrobci produkovat mobily, které po svém dobití samy odpojí nabíječku. Ačkoli jde o zdánlivě malé úspory, v souhrnu tvoří nezanedbatelný faktor.

U recyklace budou výrobci a operátoři během dvou let sledovat a zavádět různé možnosti získávání starých mobilů od klientů. V rámci omezení využití nebezpečných látek v mobilech i při jejich výrobě se výrobci zavazují, že budou splňovat náročnější limity, než po nich vyžadují legislativa a regulátoři.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí