zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Yucatan: kousek pralesa ve Zlíně

14.10.2006
Příroda
Yucatan: kousek pralesa ve Zlíně

ZLÍN - Tropickou halu Yucatan ve zlínské zoo Lešná dělí od slavnostního otevření už jen několik hodin. První návštěvníky přivítá zítra v 15 hodin.

"Hala je zcela ojedinělou stavbou. V Evropě je sice podobných areálů asi deset, žádný však není striktně zaměřený na jihoamerickou a středoamerickou pralesní flóru a faunu, včetně etnografických prvků," uvedl ředitel Zoo Zlín Ivo Klika. Dodal, že postavit Yucatan bylo jeho snem už ve chvíli, kdy se v roce 1991 ujal funkce. "Podobných plánů mám víc, ale prozrazovat je zatím nechci," dodal.

Návštěvníci budou mít po vstupu do areálu pocit, že se ocitli v rozvalinách mayského města, které postupně pohltil prales. "Pohybovat se budou hlavně ve spodním patře," řekla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Město Zlín do výstavby areálu investovalo 80 milionů korun. "Rozhodně není čeho litovat. Chceme zoo podporovat v její snaze budovat různé expozice podle kontinentů. Tropickou oblast nebylo možné nasimulovat v běžném prostředí," uvedl náměstek zlínského primátora Zdeněk Mikel.

Výstavba tropické haly začala loni v listopadu. Areál má rozlohu 900 metrů čtverečních, v nejhořejším místě dosahuje výšky 13 metrů. Hala je dlouhá 46 a široká 20 metrů.

http://zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí