zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Olešnici vzniklo největší jihomoravské lyžařské centrum

15.10.2006
Obecné
V Olešnici vzniklo největší jihomoravské lyžařské centrum

Brno -- V Olešnici na Blanensku byla v těchto dnech dokončena výstavba největšího lyžařského areálu na jižní Moravě. Modernizace 500 metrů dlouhé sjezdovky na vrchu Kopaniny přišla na přibližně 35 milionů korun. S vysokohorskými středisky sice nelze areál srovnávat, méně nároční Jihomoravané ale už nebudou muset jezdit na svahy v Beskydech či Jeseníkách.

"Olešnice leží v nejsevernějším místě Jihomoravského kraje. Pro umístění centra máme ideální podmínky. Jsme nejchladnějším místem celého regionu," řekl dnes ČTK starosta Zdeněk Peša.

Moderní areál vznikl na místě starého lyžařského svahu, jehož zázemí tvořil objekt ze starých stavebních buněk. Nejprve se město pustilo do stavby přístupové komunikace ke sjezdovce. Pak nechalo zmodernizovat starý vlek, nedaleko něhož vznikl ještě nový vlek. Obě zařízení jsou schopna za hodinu odbavit 1500 lyžařů.

Na výstavbě areálu se podílelo město, Evropská unie, stát a také soukromý investor, který bude zařízení provozovat. Vznikla v něm nejen budov a s občerstvením a lyžárnou, ale i ubytovna pro 15 turistů. Areál bude v provozu díky zařízením na výrobu sněhu i v chladných dnech, kdy nebude vydatná sněhová nadílka.

Jižní Morava rozhodně není lyžařským regionem. K provozování tohoto sportu nemá převážně rovinatý region dostatečné podmínky. Přesto se kraj může pochlubit lyžařskou kuriozitou -- sjezdovkou v Němčičkách na Břeclavsku, která leží mezi meruňkovými sady a vinicemi. Měří pouhých 250 metrů, nachází se pouhých 180 metrů nad moře a je nejníže položeným lyžařským svahem ve střední Evropě.

Vladimír Klepáč
Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí