zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové představili lidem bedřichovskou přehradu

16.10.2006
Voda
Ekologové představili lidem bedřichovskou přehradu
BEDŘICHOV - Poslední ze série exkurzí po přehradách Jizerských hor zavedla v sobotu veřejnost k vodnímu dílu Bedřichov na Jablonecku, kde si zájemci prohlédli výpusti, odběrné místo a věž na hrázi. Vodní dílo je nejvýše položená přehrada v Jizerských horách.

Martin Jaroušek ze Společnosti pro Jizerské hory, která prohlídky uspořádala, řekl, že o ně byl nebývalý zájem - díla si prohlédlo zhruba 300 lidí. Některé exkurze se pro velký zájem musely opakovat a jejich účastníci se museli předem přihlásit.

V rámci ekologického vzdělávacího programu zaměřeného na vodní zdroje představili ekologové a vodohospodáři také přehrady na Souši, ve Mšeně a v Josefově Dole. Veřejnost se mohla seznámit s historií a současným využitím přehrad a způsoby, jakými se dělá pitná voda. Běžně se lidé do útrob jizerskohorských vodních děl nedostanou.

Bedřichovskou přehradu postavilo Vodní družstvo pro regulaci toku a výstavbu údolních nádrží v Liberci v letech 1902 až 1905 podle projektu Otto Intzeho. Hráz přehrady je dlouhá 340 metrů a široká 4,5 metru. Maximální zatopená plocha činí 41,5 hektaru.

V Jizerských horách chrání před záplavami Jizeru a její přítoky vedle josefodolské i soušská přehrada, Nisu přehrady v Jablonci - Mšeně, v Liberci - Harcově a v Bedřichově. Nakupení pěti přehrad na tak malém území je v Česku ojedinělé. Nejvíce vody se vejde do josefodolské a do soušské přehrady - přes 22 milionů a sedm milionů krychlových metrů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí