zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vzdělávací program pro nebezpečné odpady ze zdravotnictví

19.10.2006
Odpady
Vzdělávací program pro nebezpečné odpady ze zdravotnictví
Program je řešen formou speciálně připraveného školení (několik základních typů s dalšími možnými modifikacemi podle požadavku a oborového zařazení účastníků)
Na podporu nakládání s nebezpečnými odpady ze zdravotnictví byl připraven projekt "Manipulace s nebezpečnými odpady, zejména ze zdravotnictví" podpořený z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu České republiky a rozpočtu hlavního města Prahy. Na projektu se podílí Hygienická stanice hl. m. Prahy, Česká asociace sester a společnost Elsyst, s. r. o. Vzdělávací program realizovaný v rámci projektu má pomoci účastníkům při řešení problematiky nebezpečných odpadů specificky ze zdravotnictví.

Program je řešen formou speciálně připraveného školení (několik základních typů s dalšími možnými modifikacemi podle požadavku a oborového zařazení účastníků) zaměřeného na vytváření správných návyků u účastníků školení, respektive specifického povědomí o mimořádném riziku spojeném s nakládáním s nebezpečnými odpady, při sledování vývoje relevantní evropské a národní legislativy, identifikace této kategorie odpadů, způsobu jejich třídění, balení, manipulace, skladování a likvidace.

Je zaměřen na povinnosti, zobecnění zásad bezpečnosti a ochrany zdraví při práci týkající se nakládání s odpady. Minimalizování zdravotního rizika pro pracovníky, kteří nakládají s nebezpečnými odpady ze zdravotnických zařízení a tím přispění k ochraně veřejného zdraví. Dále pak na vysvětlení příčinné souvislostí provedení zboží a jeho obalů na objem odpadu, použití a typů obalů na nebezpečný odpad. Získání podnětů pro iniciaci požadavků na balení zboží a povinností dodavatelů vyplývajících ze zákona o obalech, respektive jejich vícenásobného využití.

Hlavní rozdíly jsou v rozsahu požadovaných znalostí, specifice vznikajících odpadu a rozdílné manipulaci s ním (patologicko-anatomický odpad, infekční odpad, ostrý odpad, farmaceutický odpad, cytostatika, chemické odpady, radioaktivní odpady a ostatní odpady ze zdravotnických a jiných zařízení).

Pilotní ověření kurzů bylo zahájeno v červnu a jeho pokračování probíhá v září 2006. Účast v pilotních kurzech je pro pražské zájemce bezplatná. Pravidelné - placené - běhy školení budou zahájeny koncem roku 2006 s celorepublikovou působností. Další informace jsou průběžně zveřejňovány na adrese www. elsyst.cz.

Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí