zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skotsko - příroda, památky a whisky

22.10.2006
Obecné
Skotsko - příroda, památky a whisky
Do Skotska se můžete klidně vydat i nyní. Občasný déšť a nižší teploty tam jsou obvyklé i v létě a rozdíl oproti podzimu není moc velký. Zabalte si pláštěnku a hurá za Skoty
 
skotsko
Skotsko je jedno z posledních míst přelidněné a hektické Evropy, kde je možné, ba dokonce snadné, ocitnout se zcela sám uprostřed krásné přírody. Je až s podivem, že země s tak bohatou historií a nádhernou přírodou je zároveň tak nedotčená a neobjevená.

Skotsko nadchne především ty, kteří mají rádi pobyt ve volné přírodě, a to nejen když svítí sluníčko. Je to nádherná zelená země hor, vřesovišť, průzračných jezer a řek, ale i odlehlých pohádkových hradů a prehistorických památek. Je to země, která vás naučí radovat se z toho, že prší. Jinak by tráva nebyla tak zelená a hustá a ovce tak huňaté. Jinak by v horách nebylo tolik horských chalup, kde je sucho a teplo u krbu. Jinak by ani nebyl důvod nechat se zahřát pravou skotskou whisky...

A vaše radost v okamžiku, kdy se mraky rozeženou, vysvitne sluníčko a fotografii vám zarámuje úchvatná duha, by nebyla tak veliká. Nejvíce "skotský" zůstává venkov a přilehlé ostrovy na severu, kde jsou původní skotské tradice stále velmi silné. Minout nemůžete dudáky v tartanových sukních zvaných kilts, kteří v uličkách i místních pubech hrají tklivé melodie, ani staleté palírny whisky, které se stále drží původních receptur a výrobních postupů. S trochou štěstí natrefíte i na bájnou lochnesskou příšeru.
skotsko
Edinburg
Výjimečná jsou však i velká skotská města. Zatímco Edinburgh - jedna z nejhezčích evropských metropolí - se může pochlubit nepřeberným množstvím historických památek, Glasgow pulsuje moderním životem a překvapí množstvím muzeí, galerií i obchodů.

NEMĚLI BYSTE MINOUT:

Památky: Města – Edinburgh, Glasgow, Aberdeen, St. Andrews, Stirling. Hrady a zámky: Edinburgh, Stirling, Eilean Donan, Balmoral, Dunvegan, Dunrobin a řada dalších.

Přírodní zajímavosti: Highlands (Vysočina) – kaňon Glen Coe, nejvyšší vrchol Ben Nevis. The Trossachs. Severní pobřeží: John O’Groats, Stacks of Duncansby, jeskyně Smoo. Ostrovy – Skye, Orkneys, Shetlands, Hebrides.

Tipy: Pokud se vydáte do Highlands či na ostrov Skye, nezapomeňte kromě pláštěnky přibalit i účinný prostředek proti hmyzu. Tzv. midges neboli muchničky dokážou pěkně otrávit večer. A pyšníte-li se svou plynnou angličtinou, připravte se na to, že vaše sebevědomí dostane pořádně zabrat – angličtina, kterou v těchto oblastech uslyšíte, vám dozajista bude znít hodně cizokrajně...
 
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí