zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktualizace Strategie udržitelného rozvoje ČR v krajích právě odstartovala

20.10.2006
Obecné
Aktualizace Strategie udržitelného rozvoje ČR v krajích právě odstartovala

Včerejším dnem začala série celkem 14 setkání u kulatých stolů“ v jednotlivých krajích České republiky, kde se budou diskutovat názory a připomínky krajských samospráv k aktualizaci Strategie udržitelného rozvoje České republiky (SUR ČR) [1]. První krajský kulatý stůl se uskutečnil na Vysočině a zúčastnilo se jej 60 účastníků z řad politických představitelů kraje, pracovníků krajského a městských úřadů, zástupců odborných organizací, neziskového i podnikatelského sektoru. Akci předcházelo setkání zástupců kraje s reprezentanty vybraných resortů jako je doprava či místní rozvoj, které uvítal krajský hejtman Miloš Vystrčil.

Krajský kulatý stůl má sloužit k formulaci problémů, které podle názoru lidí, žijících a pracujících v regionech, provázejí uplatňování udržitelného rozvoje v podmínkách ČR. V letech 2006 -2007 proběhne z rozhodnutí Rady vlády pro udržitelný rozvoj (RVUR) aktualizace SUR a výsledný návrh bude předložen vládě v listopadu 2007. Proto, aby aktualizace SUR ČR byla opřena o názory z jednotlivých regionů, proběhne během následujících měsíců v každém kraji jedno toto diskusní setkání široké odborné veřejnosti, tak jako tomu bylo dnes na Vysočině.

Cílovou skupinou kulatých stolů jsou nejen zástupci kraje a krajského úřadu, ale zejména představitelé odborných institucí, škol, firem, neziskových organizací a další odborné veřejnosti. Výstupy jednání budou zaznamenávány do specializovaného informačního systému DataPlán pro veřejnou správu a porovnány s oficiálními strategickými dokumenty.

Na včerejším setkání zazněla řada konkrétních námětů, na co by se při aktualizaci SUR rozhodně nemělo zapomenout. Široce zastoupena byla oblast rozvoje venkova a zemědělství, oblast dopravy či životního prostředí. Např. zástupci organizací z oblasti zdravotnictví zmínili, že udržitelný rozvoj jako koncept by v sobě měl zahrnout i oblast podpory zdraví a zdravého životního stylu a že by toto měla respektovat i SUR. Účastníci vícekrát, vždy k dané oblasti, diskutovali i otázku nepřehlednosti právních norem a složitost legislativy; zazněl rovněž požadavek na zavedení ekologické daňové reformy. Významně byla diskutována otázka nerovných podmínek pro naše zemědělce ve srovnání se zemědělci bývalé evropské patnáctky; zástupci venkova dále zdůraznili význam zajištění soběstačnosti země v produkci potravin a využití půdy i pro mimoprodukční funkce zemědělství, jako jsou obnovitelné zdroje energie apod.

Další setkání  rámci Krajských kulatých stolů proběhne v 13. 11. 2006 v Ústeckém kraji. 

Další informace:

http://www.udrzitelny-rozvoj.cz

http://dataplan.nszm.cz

Poznámky:

[1] SUR ČR byla schválena usnesením vlády č. 1242/2004 a patří mezi základní národní rozvojové dokumenty. V průběhu přípravy byla projednávána se širokým spektrem cílových skupin prostřednictvím otevřených e-mailových diskusí a na základě zájmu krajů i v rámci několika regionálních setkání

Kontakt pro další informace:

PhDr.Jaroslava Hlaváčková, CSc.
sekretariát Rady vlády pro udržitelný rozvoj
tel.: 420 267 122 221
fax: 420 267 310 200
e-mail: jaroslava_hlavackova@env.cz, rvur@env.cz
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí