zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Temelín nemá negativní vliv na životní prostředí

27.10.2006
Energie
Temelín nemá negativní vliv na životní prostředí

Provoz jaderné elektrárny Temelín nemá žádný negativní vliv na životní prostředí. Vyplývá to ze závěrů odborného semináře uspořádaného v Českých Budějovicích Českou nukleární společností (ČNS).

„Při pravidelném, již šestiletém pozorování vlivů JE na životní prostředí nelze konstatovat žádné nepříznivé dopady. Vliv provozu byl hodnocen celkem v sedmi oblastech. Například podrobným monitorováním nebyly zjištěny žádné úniky radionuklidů do okolního prostředí, které by měly vzbuzovat jakékoliv obavy u české nebo rakouské veřejnosti, “ uvedl poradce ministra průmyslu a obchodu pro ekologii a člen mezivládní českorakouské komise Jiří Hanzlíček.

Hodnotící zprávy expertů vyzněly pro Temelín kladně ve všech oblastech. Od průzkumu vlivu provozu elektrárny na hydrosféru až po sledování jejího vlivu na zdravotní stav obyvatel regionu či na zemědělské hospodaření. „Z dosavadních výsledků v časových řadách a porovnáním s výchozími hodnotami před zahájením provozu elektrárny lze usuzovat, že na stav půdního prostředí v okolí JETE má doposud rozhodující vliv průběh počasí, eventuálně agronomické zásahy a nikoli provoz elektrárny,“ konstatoval například Jan Horáček ze Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity.

Zdravotní stav obyvatel v okolí elektrárny hodnotil prof. Jaroslav Kotulán z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ze závěrů jeho podrobné analýzy vyplynulo, že zdravotní rozdíly u obyvatel z blízkého okolí elektrárny ve srovnání s kontrolními skupinami z jiných míst v rámci České republiky nejsou způsobeny provozem elektrárny.

„Rozkolísané výsledky z první poloviny 90. let, způsobené zřejmě jednak migračními vlivy v okolí JETE a jednak společenskými změnami v souvislosti s návratem k tržnímu hospodářství, se v posledním období vyrovnávají, “ zdůraznil Kotulán.

Zdroj: BudNews

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí