zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mysli globálně, jednej lokálně - první města prokázala kvalitu svého rozvoje podle objektivních indikátorů mezinárodního programu místní Agenda 21

30.10.2006
Obecné
Mysli globálně, jednej lokálně - první města prokázala kvalitu svého rozvoje podle objektivních indikátorů mezinárodního programu místní Agenda 21

Praha, 27.10.2006 – Poprvé od roku 1992 prokázala města v České republice, že naplňují závazky, ke kterým se náš stát zavázal na Summitu Země v Riu de Janeiro. Téměř 180 hlav států se tehdy domluvilo, že je třeba v zájmu udržitelného rozvoje planety sladit ekonomický, sociální a environmentální pilíř společnosti, aby nedošlo ke globálnímu kolapsu. Významnou úlohu v tomto celosvětovém úsilí hrají obce, města, a regiony a jejich obyvatelé, u kterých řada tzv. globálních problémů pramení. V rámci mezinárodního programu místní Agenda 21 mohou samosprávy konkrétními akcemi a postupy výrazně ovlivnit a zvýšit kvalitu života občanů a ochránit životní prostředí pro další generace.

Zdravá města Chrudim a Vsetín jsou prvními a doposud jedinými samosprávami, které v České republice dokázaly dosáhnout kategorie „B“, druhé nejvyšší kategorie v rámci procesu místní Agendy 21 (MA 21). Včera tato Zdravá města obhájila svůj postup před porotou složenou ze zástupců resortů vnitra a životního prostředí, tajemníků z různých měst ČR a dalších odborníků, a obdržela oficiální certifikát.

Porotci se koordinátorů Projektu Zdravé město (PZM) a MA21 ptali na nejrůznější otázky, aby si ověřili, zda jsou kritéria skutečně naplňována a nejde jen o formální odškrtnutí položky ze seznamu povinností. „Nejvíce porotce zajímalo, jakým způsobem provazujeme výsledky anket a průzkumů veřejného mínění do práce radnice, kdo a v jakém počtu se účastní veřejných projednávání či jak se do celého procesu zapojují místní podnikatelé“, popisuje průběh „obhajoby“ chrudimská koordinátorka Šárka Trunečková. Vsetínský kolega Tomáš Pifka zájem porotců o konkrétní postupy MA21 potvrzuje: „Porotce velmi zaujal fakt, že aktivity v rámci MA21 a PZM vede nezisková organizace řízená městem. Zpravidla to totiž bývá někdo z úřadu. Rovněž ojedinělé je, že příklady dobré praxe rozšiřujeme i mimo republiku, konkrétně do Rakouska a Maďarska.“

Jedním z indikátorů kategorie „B“ je např. získávání externích zdrojů či přenos příkladů dobré praxe. Vsetín např. doposud získal čtyřikrát více externích zdrojů na svůj rozvoj nežli je průměrná hodnota v celé ČR a v Databázi DobráPraxe (www.dobrapraxe.cz) prezentuje své úspěšné postupy, např. jak provádět ekologické audity na školách a školských zařízeních. Chrudim získává pravidelně dotace na oblast podpory zdraví a ekologické projekty a může se pochlubit ukázkovou realizací projektu Zdravá škola či programy Prevence kouření, které prezentovala na nejednom semináři. Postup v rámci MA21 městům rovněž pomáhá získávat další finance, neboť je jedním z kritérií, za nějž žadatelé o dotace získávají plusové body a mají tak náskok před ostatními.

Oficiální sada Kritérií místní Agendy 21 vznikla v loňském roce na půdě Pracovní skupiny pro MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj. Kritéria umožňují dle 21 indikátorů objektivně měřit postup v rámci MA21, tedy například to, jak kvalitně je město řízeno či jak dobře komunikuje s veřejností a zda respektuje její názor. Sleduje rovněž úroveň systému místního či regionálního strategického řízení, které mají vliv na dlouhodobý a stabilní rozvoj dané obce či regionu. Kritéria jsou rozdělena do čtyř kategorií „D“ – „A“, kde druhá jmenovaná stojí na pomyslném vrcholu a znamená, že principy MA21 jsou plně integrovány do života města či regionu.  

Všechny obce, města a regiony, které oficiálně realizují program MA21, jsou součástí Databáze MA21 (ma21.cenia.cz). Z doposud registrovaných 28 samospráv je 22 členem NSZM ČR.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí