zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příroda si s lidstvem poradí

31.10.2006
Obecné
Příroda si s lidstvem poradí

PRAHA - Milan Havel je v ekologickém sdružení Arnika specialistou na toxické látky a odpady. S kolegy objíždí republiku, aby se lidé dozvěděli, co se s naším prostředím skutečně děje.

Schází se u vás spousta informací, tak jak vidíte naši budoucnost?
Země se nedá zničit. Ale když jí nedáme pokoj, bude se bouřit. Ona si s námi poradí. Když budeme žít v takových negacích, v jakých žijeme, můžeme počítat s klimatickými změnami, které se dějí už teď.

Kolik času vám to zabere?
Je to dost svobodná práce a záleží na každém, jak si program rozvrhne, ale na druhou stranu se dělá o víkendech. Jezdíme s výstavami, děláme přednášky. Jestli si ale někdo myslí, že se dostaneme do přírody, tak se mýlí. To je spíš za odměnu. Pořád jsme u počítačů.

Na čem aktuálně pracujete?
V České republice se plánuje postavení dalších dvou set přehrad. Je to naprostá šílenost a jde o zneužití rámcové směrnice o vodách. Snažíme se to zvrátit.

Jsou Češi ve světě ekologickou ostudou, nebo si z nás naopak mohou vzít ostatní příklad?
Musím nás pochválit. Vycházelo se totiž z dost hrozných podmínek. Ten severočeský černý trojúhelník je známý jako pojem v celé Evropě. Také jsme se ale letos dostali už na druhé místo v Evropě v recyklaci pet lahví. Před námi je už jen Německo. Bohužel jsme měli ještě úžasnější systém vratných lahví, který nám záviděl celý svět, a pak jsme si ho nechali zničit obalovými firmami, které jdou za svým ziskem. To je velká škoda.

Ekologové u nás nejsou zrovna moc oblíbení. Proč?
Snažíme se tlačit na politiky a chceme, aby se snažili udělat něco víc. Oni nám to pak vrací, když třeba ukazují na to, že jim bereme práci. Averze lidí vyplývá z neznalosti. Vždyť už je na příkladu USA dokázané, že i když roste v zemi hrubý domácí produkt, tak kvůli zhoršujícímu se životnímu prostředí klesá životní úroveň lidí.

Kde je tedy zakopaný pes?
Hodně lidí se nechá ovlivnit reklamou. Děti se nedostanou ani do lesa. Lidé mají také v dnešní zrychlené době spoustu starostí sami se sebou, mají strach o práci a lehce se nechají strhnout ke konzumnímu způsobu života.

Co chce vlastně Arnika ve světě dokázat?
Konečný cíl je, že nebudeme potřeba. Chceme, aby si lidé uvědomili, že jsou to, co vstřebávají zvenčí. Když to nebudou ničit, nebudou tím ničit sami sebe.

HANA HIKEŠOVÁ
http://www.denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí