zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Globální změny podnebí povedou svět do recese, varují ekonomové

31.10.2006
Ovzduší
Globální změny podnebí povedou svět do recese, varují ekonomové

Globální změny podnebí přijdou ekonomiku každý rok zhruba na 5 % světového HDP. Přitom snížení exhalací skleníkových plynů by bylo asi pětkrát levnější. Spočetla to dnes publikovaná, asi sedmisetstránková zpráva sestavená pro britské ministerstvo financí – prozatím nejpodrobnější přehled ekonomických souvislostí.

České ekologické organizace v reakci na zprávu apelovaly na vládu, aby se přidala ke snižování znečištění. Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok k evropským rekormanům v exhalacích oxidu uhličitého.

Nezávislá zpráva, kterou na žádost britského ministra financí sestavil Sir Nicholas Stern, bývalý hlavní ekonom Světové banky, shrnuje dosavadní ekonomické výzkumy v oboru. Varuje, že škody způsobené rostoucí koncentrací skleníkových plynů v atmosféře budou činit „5 % globálního HDP, jednou a provždy. Pokud vezmeme v úvahu širší spektrum rizik a důsledků, odhady škod by se mohly zvýšit až na 20 % [světového] HDP či více“. Problém začne být opravdu vážný ve druhé polovině století. Přitom „náklady…snižování emisí skleníkových plynů…mohou být omezeny na zhruba 1 % globálního HDP ročně“.

Sternova zpráva argumentuje, že snižování exhalací je „dlouhodobě prorůstová strategie“.

Tisková zpráva britského ministerstva financí:

www.hm-treasury.gov.uk/newsroom_and_speeches/press/2006/press_stern_06.cfm

Výtah ze závěrů Sternovy zprávy:

www.hm-treasury.gov.uk/media/8A8/C1/Summary_of_Conclusions.pdf

Shrnutí zprávy:

www.hm-treasury.gov.uk/media/8AC/F7/Executive_Summary.pdf

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Výsledky ekonomických propočtů sice působí drtivě, ale ve skutečnosti je zpráva velmi optimistická. Hlavní závěr totiž zní: náklady na snížení exhalací jsou několikanásobně nižší než škody, které by globální změny podnebí způsobily. Důsledkům se tedy můžeme vyhnout. Nejcennější na zprávě je, že nejde o další z mnoha dílčích výsledků, ale o prozatím nejpodrobnější a nejdůkladnější revizi ekonomických aspektů problému. Přitom se omezuje na tvrdá ekonomická čísla. Nezabývá se třeba sociálními důsledky, ale pouze finančními plusy a mínusy.“

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:

„Sternova zpráva varuje všechny politiky, kteří snižování znečištění stále odkládají na neurčito: argumentuje, že zabránit škodám lze, ale je třeba začít hned. Náklady mohou být ještě menší než jedno procento globálního HDP, pokud například započítáme přínosy pro lidské zdraví z méně znečištěného ovzduší. Mohou se ale naopak zvýšit, pokud politici urgentně nevyužijí všechny příležitosti ke snižování exhalací. Sir Nicholas Stern také proto doporučuje výrazně snížit množství povolenek v emisním obchodování. Je to doporučení nanejvýš aktuální vzhledem k  vrcholící přípravě alokačního plánu ČR pro druhé kolo evropského systému.“

Kontakt:             Klára Sutlovičová, telefon 777 849 113, email cde@ecn.cz

Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, 222 513 859, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí