zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé kraje každý rok vytřídí víc odpadů

03.11.2006
Odpady
Obyvatelé kraje každý rok vytřídí víc odpadů

Olomoucký kraj - Množství vytříděného odpadu v Olomouckém kraji v posledních letech prudce narůstá. Třídicí linky však kvůli tomu začínají mít problémy s odbytem plastů i skla. Některé už musejí hledat odběratele v zahraničí. Podle Petra Balnera ze společnosti Ekokom množství vytříděných plastů, papíru, skla a kovů v Olomouckém kraji každoročně roste. Ještě v roce 2004 jeden obyvatel kraje průměrně vytřídil dvaadvacet a půl kilogramu využitelných odpadů. " Loni se už jednalo o jednatřicet kilo. I v letošním roce lze očekávat nárůst. Díky občanům, kteří se aktivně zapojili do třídění, se loni v kraji využilo téměř dvacet tisíc tun odpadů, které by jinak skončily na skládce," sdělil Balner.

Velký nárůst vytříděných plastů, papírů a skla ale technickým službám a soukromým třídicím linkám přidělává starosti s odbytem. Například olomoucké Technické služby ( TS) se

před několika týdny potýkaly s přebytkem vytříděného čirého a barevného skla. " Od září se nám nedařilo zajistit odběratele na asi 150 tun skla. Nakonec všechno odebraly sklárny a na skládce nic neskončilo," uvedl pracovník olomouckých TS Lukáš Studený. Problémy s tím, kde uplatnit vytříděné plasty a sklo, řeší také Technické služby v Jeseníku. " Množství prudce narůstá, tuzemští zpracovatelé jsou surovinou doslova zahlceni. Sháníme nové odběratele také v Rakousku, Polsku a Německu. Nejhorší je situace se sklem. Je těžké najít podniky, které by o něj měly zájem," řekl vedoucí provozu odpadového hospodářství Jan Prejda. Podle zkušeností některých zpracovatelů je však systém špatně nastavený. " Platím za to, že odeberu staré plasty, které ještě musím upravit. Logické by bylo, že odpad dostanu zadarmo. Cena vstupní suroviny šla během posledního roku a půl nahoru. Pro firmy z tuzemska už to přestává být výhodné. Zajímají se o upravenou surovinu ze zahraničí," sdělil pracovník zpracovatelské firmy, který si nepřál zveřejnit jméno.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí