zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové obchodní centrum U Prazdroje čelí silné kritice

14.11.2006
EIA
Nové obchodní centrum U Prazdroje čelí silné kritice

Děti Země požadují podrobné posouzení vlivů záměru na životní prostředí

Hluk, škodlivý vliv na životní prostředí a dopravní zácpy – to jsou jen některé z problémů, kterými dle názoru Dětí Země trpí připravované obchodní centrum naproti plzeňskému pivovaru (na místě nákladového nádraží). Minulý týden proto podaly Krajskému úřadu Plzeňského kraje k záměru podrobné připomínky, v nichž požadují především jeho důkladné posouzení.

Asi největším problémem, který by hypermarket způsobil, je hluk. “Dle našeho názoru není vůbec možné povolit stavbu, která zhorší hluk v místě, kde jsou již v současné době překračovány zákonné limity,” vysvětluje stanovisko Dětí Země Martin Hyťha. Podle údajů investora hypermarket přiláká 5.900 automobilů denně, tj. zvýší počet aut v místě o 12 %. Přitom je již nyní v ulici U Prazdroje nejvyšší přípustný hluk kvůli přílišné automobilové dopravě překračován.

Oznámení záměru vůbec nepočítá s jinou dopravou do obchodního centra, než auty. Orientaci hypermarketu nedaleko centra města na motorizované zákazníky považují Děti Země za krajně nešťastnou vzhledem k dopravním a ekologickým problémům, které auta v Plzni způsobují.

“Především se ale jen několik minut chůze odtud nachází Interspar a Baumax. Stavět hned vedle nový hypermarket, který navíc přispěje k rozsáhlým ekologickým a dopravním problémům, je asi vážně zbytečné,” uzavírá Hyťha.

Kontakty:
Martin Hyťha, Děti Země: 377 240 772, 606 104 784
František Čečil, Krajský úřad Plzeňského kraje, posuzování vlivů na životní prostředí: 377 195 336
A.S.S.A. architekti s.r.o. (firma předkládající oznámení záměru): 377 236 429

Celý text oznámení záměru:
http://www.ceu.cz/eia/is/info.asp?kodAkce=PLK505

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí