zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Francie zavádí ekologické daně

15.11.2006
Obecné
Francie zavádí ekologické daně
Francouzská vláda včera rozhodla o zvýšení daní a o některých dalších krocích ve prospěch respektování životního prostředí.
Od příštího roku tak bude zavedena daň za spotřebu uhlí a o deset procent budou zvýšeny daně za průmyslové znečištění a odpad a za hlučnost letadel. Po zasedání vládního výboru pro udržitelný rozvoj to oznámil ministerský předseda Dominique de Villepin. Ohlásil rovněž vyšší daňové úlevy za úpravy budov podnikané s cílem šetřit energii.
Villepin řekl, že při zdanění postupů nerespektujících ekologické principy vychází vláda ze zásady, "kdo znečišťuje, platí".
Získané prostředky mají být věnovány hlavně na boj proti klimatickým změnám a v případě letecké dopravy na protihlukové úpravy v obcích v okolí letišť.
Premiér označil Francii za největšího výrobce obnovitelné energie v Evropě s tím, že domácí emise CO2 na obyvatele jsou 40 procent pod průměrem průmyslově vyspělých zemí. Podle údajů z roku 2002 vyrábí Francie z obnovitelných zdrojů necelou desetinu energie, 85 procent vyrábí z jádra.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí