zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V soutěži Arniky se utká 64 škol z celé České republiky

16.11.2006
Odpady
V soutěži Arniky se utká 64 škol z celé České republiky

PLZEŇ - Do celostátní studentské soutěže „Odpad jako surovina“, kterou v tomto školním roce organizuje sdružení Arnika, se v Plzeňském kraji zapojila 4 družstva ze 4 škol (Horšovský Týn, Plzeň). V rámci celé České republiky se  k dnešnímu dni přihlásilo celkem 81 družstev ze 64 škol (viz příloha). Každou skupinu tvoří pětičlenný tým zejména středoškoláků a jeden pedagog. Soutěž probíhá od října 2006 do února 2007 ve všech 14 krajích České republiky pod záštitou Ministerstva životního prostředí, za podpory Hlavního města Prahy a společnosti Provident Financial a ve spolupráci s dalšími organizacemi.

„Soutěž jsme rozdělili do tří částí – tří příběhů, které jsou vzájemně provázané: Město, Škola a Domov,“ uvedl Milan Návoj, koordinátor projektu. „Každá část obsahuje úkoly povinné i dobrovolné. Účelem soutěže je podpořit třídění odpadu na školách a ve městech a zvýšit zájem studentů i ostatní veřejnosti o ekologicky šetrné výrobky a služby,“ dodal Návoj.

V první části mají soutěžící za úkol seznámit se s produkcí odpadu a tříděným sběrem ve svém městě. Tyto údaje musí získat na příslušném úřadě. „Studenti budou moci porovnat, jak si jejich město vede ve třídění odpadu ve srovnání s jinými městy. Z těchto informací pak bude pěkně patrné, které obce dbají na recyklaci a třídění odpadu více a které méně. Výsledky tedy budou jistě zajímavé,“ sdělil Návoj. Mezi další úkoly patří setkání se starostou města, dotazníková akce mezi spoluobčany, péče o veřejné prostranství a uspořádání exkurze na skládku či do spalovny komunálního odpadu, na recyklační linku, do zpracovatelského závodu, jako je papírna anebo sklárna, do kompostárny či bioplynové stanice atd.

Ve druhé části se středoškoláci pokusí „ozelenit“ provoz své školy. Jejich úkolem je shromáždit dostupné informace a získat pro spolupráci učitele a vedení své školy. Výstupem společné práce studentů, pedagogů, ředitele a ostatních zaměstnanců bude v ideálním případě „Ekologicky šetrná škola”, a to i s možností získat certifikát, který uděluje ministr životního prostředí.

Třetí příběh „Domov“ je o tom, co může pro životní prostředí udělat každý z nás. Soutěžící mají za úkol provést průzkum trhu (mezi výrobky, které jsou ekologicky šetrné, anebo naopak těmi, které jsou problematické z hlediska dopadu na životní prostředí a zdraví lidí), vymyslet reklamní kampaň pro ekologicky šetrné výrobky, sledovat cestu jednoho výrobku od spotřebitele až na skládku či k recyklaci a usilovat o ekologicky šetrnou domácnost.

Na závěr v lednu 2007 studenti zpracují tiskovou zprávu o tom, co se jim v soutěži podařilo. V únoru vytvoří závěrečnou prezentaci o všech aktivitách, kterým se v projektu věnovali. Na jejich základě vybere porota složená ze zástupců partnerů projektu a spolupracujících organizací tři vítězná družstva.

Výhrou pro ně bude týdenní pobyt v Národním parku Šumava a předplatné zeměpisného a cestopisného měsíčníku Lidé a Země. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v dubnu 2007 za účasti ministra životního prostředí.

Projekt má vlastní internetové stránky: www.odpadjakosurovina.cz. Do soutěže je možné se přihlásit až do konce listopadu 2006.

Projekt probíhá pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Partneři projektu jsou: Hlavní město Praha, Provident Financial s.r.o., Ruční papírna Velké Losiny a.s. Mediální partner: Lidé a Země. Projekt připravilo sdružení Arnika ve spolupráci s organizacemi: CENIA, česká informační agentura životního prostředí, Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.M. – Centrum pro hospodaření s odpady, Správa NP a CHKO Šumava, Gymnázium Jana Palacha Praha a sdružení Ekodomov.

Pro další informace kontaktujte:

-          Mgr. Milana Návoje, koordinátora projektu, mobil: 731 289 939, e-mail: soutez@arnika.org

Oslovit můžete i zástupce partnerů projektu a spolupracujících organizací:

-          RNDr. Eva Skalníková, Ministerstvo životního prostředí, odbor vnějších vztahů, telefon: 267 122 546, e-mail: Eva_Skalnikova@env.cz

-          Ing. Jitka Janovičová, Magistrát hl. města Prahy, Odbor ochrany prostředí, tel. 236 004 260, e-mail: Jitka.Janovicova@cityofprague.cz

-          Ing. Martina Čermáková, Provident Financial, telefon: 241 029 285, e-mail: martina.cermakova@provident.cz

-          Ing. Blanka Dittrichová, ředitelka Ruční papírny Velké Losiny, telefon: 583 248 433, e-mail: dittrichova.blanka@olpa.cz

-          Ing. Marie Kubásková, Správa NP a CHKO Šumava, telefon: 388 450 111, e-mail: marie.kubaskova@npsumava.cz

-          Mgr. Adéla Petrová, Agentura pro ekologicky šetrné výrobky, CENIA, telefon: 267 225 289, e-mail: Adela.Petrova@cenia.cz

-          RNDr. Anna Koktová, CSc., koordinátorka ekologické výchovy na pražském Gymnáziu Jana Palacha, telefon: 224 223 623, e-mail: koktova@gjp1.cz

-          Ing. Marie Smolej, koordinátora školních projektů ve sdružení Ekodomov, mobil: 777 309 028, e-mail: marie.smolej@ekodomov.cz

-          Mgr. Robert Spáčil, Ph. D., výzkumný pracovník Centra pro hospodaření s odpady Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.M., telefon: 220 197 279, e-mail: Robert_Spacil@vuv.cz

Přílohy:

-                     Hl. město Praha – 12 družstev z 8 škol

-                     Jihočeský kraj – 9 družstev ze 7 škol (České Budějovice, České Velenice, Milevsko, Strakonice, Tábor, Volyně)

-                     Jihomoravský kraj – 5 družstev z 5 škol (Brno, Boskovice, Znojmo)

-                     Karlovarský kraj – 1 družstvo z 1 školy (Karlovy Vary)

-                     Kraj Vysočina – 9 družstev z 8 škol (Bystřice nad Pernštejnem, Chotěboř, Jihlava, Třebíč)

-                     Královéhradecký kraj – 4 družstva ze 4 škol (Hradec Králové, Jičín, Teplice nad Metují, Třebechovice pod Orebem)

-                     Liberecký kraj – 2 družstva ze 2 škol (Česká Lípa, Turnov)

-                     Moravskoslezský kraj – 5 družstev z 5 škol (Bohumín, Havířov, Nový Jičín, Opava, Třinec)

-                     Olomoucký kraj – 10 družstev z 5 škol (Loštice, Litovel, Olomouc, Přerov, Šternberk)

-                     Pardubický kraj – 5 družstev ze 3 škol (Lanškroun, Litomyšl, Ústí nad Orlicí)

-                     Plzeňský kraj – 4 družstva ze 4 škol (Horšovský Týn, Plzeň)

-                     Středočeský kraj – 9 družstev ze 6 škol (Kolešovice, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Poděbrady)

-                     Ústecký kraj – 4 družstva ze 4 škol (Děčín, Litoměřice, Litvínov)

-                     Zlínský kraj – 2 družstva ze 2 škol (Valašské Klobouky, Vsetín)

Seznam všech účastníků soutěže najdete na internetové adrese:

odpadjakosurovina.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí