zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cena proudu poroste, bude ho nedostatek

20.11.2006
Energie
Cena proudu poroste, bude ho nedostatek
Elektřina bude dál zdražovat. Do dvou let by se její cena v Česku mohla vyrovnat s německou, odhaduje obchodní ředitel firmy Alan Svoboda. "Cena elektřiny nadále poroste, ale věřím, že za několik let se to obrátí."


HN: Elektřina stále zdražuje, proti loňsku jsou u nás teď velkoobchodní ceny zhruba o čtrnáct procent vyšší. Kdy půjdou dolů nebo alespoň přestanou stoupat?
Ceny elektřiny rostou v celém regionu. Většina zemí pociťuje rostoucí nedostatek elektřiny a i v Čechách rychle ubývá přebytku kvůli rostoucí spotřebě. Po několik příštích let bude pokračovat snižování výroby v celém regionu. Řada elektráren bude odstavována z ekologických důvodů a nové budou dostavěny až za několik let. Věřím ale, že za několik roků se cyklus otočí, nabídka začne převyšovat poptávku a ceny klesnou.


HN: ČEZ právě oznámil výsledky za třetí čtvrtletí. Váš zisk je téměř o polovinu vyšší než loni. Co hodláte s těmito mimořádnými příjmy dělat?
V souladu s přijatou dividendovou politikou porostou právě dividendy. Počítáme i se zahraničními akvizicemi a novými investicemi. Cítíme se zavázáni akcionářům využít příležitostí pro růst, které se ČEZ nabízí.


HN: Co ještě chcete v cizině koupit?
Poohlížíme se v celém regionu jihovýchodní Evropy. V tuto chvíli je nejdál projekt výstavby nového bloku elektrárny v lokalitě Gacko v Bosně a Hercegovině. Další příležitosti se objevují v Rumunsku či Srbsku. Nezavrhujeme však ani možnosti v Rusku či na Ukrajině.


HN: V Rusku nyní stát vytlačuje zahraniční investory ze strategických odvětví, na Ukrajině někteří politici mluví o možnosti změnit vlastníky privatizovaných podniků. Není to příliš velké riziko?
U všech našich zahraničních investic jsme velmi konzervativní a rizika posuzujeme velmi obezřetně. Pečlivě si vybíráme obchodní partnery a to platí o to více v zemích, které nejsou členy Evropské unie či do ní ani v dohledné době nemíří.


HN: Většinu vašich akcií drží stát. Nyní uvažuje o prodeji části svého podílu. Jedním z navrhovaných řešení byl odkup akcií samotnou společností ČEZ. Byl byste pro?
Program zpětného odkupu akcií je jedna z možností využití volných prostředků. O tom, zda by byl program zpětného odkupu akcií realizován, by musela rozhodnout valná hromada. Záleží tedy na akcionářích.


HN: Na signál od vlády čekáte i s rozhodováním o tom, zda se ČEZ bude dále orientovat na výstavbu dalších tepelných elektráren nebo zda postaví nový blok jaderné elektrárny. Co přesně od vlády chcete slyšet?
Nečekáme na žádný signál. Pokračujeme v projektu obnovy našich dosluhujících uhelných elektráren. Je však zřejmé, že ani v nejlepším případě nelze obnovit všechny kapacity, protože jsme omezeni dostupnými zásobami uhlí v České republice. Poptávka po elektřině přitom stále roste.
Proto analyzujeme další možnosti rozšíření zdrojů na jiná paliva, jako je plyn, černé uhlí a jaderná energie. Každý typ projektu má svá úskalí. Například pro výstavbu jaderné elektrárny je nutná veřejná podpora na národní i evropské úrovni. Musíme nabýt důvěry, že velká investice na začátku se nám vrátí po celou dobu provozu jaderné elektrárny.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí