zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Břeclavským bobrům chutnají stromy ve městě

23.11.2006
Příroda
Břeclavským bobrům chutnají stromy ve městě
BŘECLAV - Vrby lemující tok Dyje v Břeclavi mizí obyvatelům města před očima. Zachutnaly totiž bobrům, kteří se zabydleli u vody bez ohledu na okolní ruch.
Minulý týden se jejich zásluhou odporoučela k zemi již druhá vrba. Podobně jako o několik dní dříve jiná, také nepříliš starý strom. A protože navzdory již vcelku hojnému výskytu bobrů na jihu Moravy se hlodavci těší ochraně jako silně ohrožený druh, je možnost záchrany dalších stromů omezená.
Podle vedoucího odboru životního prostředí břeclavské radnice Viléma Vyhnálka v úvahu prakticky přichází jen možnost pokrýt kmeny zbylých dvou mladých stromů drátěným pletivem. A je nutné učinit tak bez zbytečného otálení, bobr totiž nezahálí.
"Zatímco kůru na prvním spadlém stromě ohlodával dost dlouho, v druhém případě to šlo rychle. Strom dokázal pokácet asi za týden," uvedl Vyhnálek.
Na stav, který způsobil bobr na stromech, se byli podívat i pracovníci odboru životního prostředí radnice. Vratislav Nakvasil, v jehož kompetenci je ochrana přírody, je přesvědčen, že stromy má na svědomí mladý bobr a že nejspíše se v jejich blízkosti usadila celá bobří rodina. "Odpovídá tomu počet nalezených stop," uvedl Nakvasil.
Podobných rodin je v Břeclavi a jejím nejbližším okolí nejméně pět. Obvykle k pramalé radosti lidí.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí