zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko nestíhá zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie

28.11.2006
Energie
Česko nestíhá zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie
Česko zřejmě nesplní cíl Evropské unie zvýšit podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové produkci na osm procent. Po setkání unijních ministrů energetiky v Bruselu to včera řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.
Z obnovitelných zdrojů nyní pochází kolem šesti procent celkové spotřeby energie v unii, která chce tento podíl do roku 2010 zdvojnásobit. Česká republika by v rámci tohoto záměru měla dosáhnout osmiprocentního podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Nyní jsme na 3,8 procenta instalovaného výkonu, ale vzhledem ke stále se zvyšující spotřebě jsme skeptičtí, že bychom tohoto cíle dosáhli, řekl Hüner. Podle něj nejsou cíle postaveny reálně, protože výroba elektřiny z těchto zdrojů je třikrát dražší než z klasických.
Podle Hünera je prosazování obnovitelných zdrojů zaváděním netržního prvku do tržního prostředí. Je třeba vymyslet jednotný a efektivní způsob, jak tyto prvky na trh dostat, dodal. Česká republika chce podle něj v tomto směru zejména podporovat výrobu energie z biomasy.
Hüner ve svém vystoupení také zdůraznil, že "Evropa by se měla velmi otevřeně zabývat renesancí jaderné energetiky". Podle něj se objevují stále více tendence návratu k jaderné energetice, ale "odvaha se o tom bavit na širokém fóru zatím bohužel není".
Například minulý týden doporučila expertní skupina belgické vládě, aby znovu zvážila záměr uzavřít do roku 2025 místní jaderné elektrárny.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí