zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dokumenty z Ekofilmu 2006 budou moci vychutnat i neslyšící

01.12.2006
Obecné
Dokumenty z Ekofilmu 2006 budou moci vychutnat i neslyšící

Občanské sdružení Camino, servisní organizace pro lidi se sluchovým postižením, ve spolupráci s MŽP a občanským sdružením Ekofilm, uvede v pátek 8. 12. 2006 od 18:00 v divadle Dobeška (Jasná I. 1181/6, Praha 4) pásmo cestopisných dokumentů z 32. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm 2006, doplněné o speciální rozšířené titulky pro neslyšící.

Iva Emmerová, autorka titulků, blíže upřesňuje: „Filmy jsme opatřili speciálními titulky, určenými zejména pro diváky, kteří neslyší od narození nebo od útlého věku. Ti vidí a vnímají slovo jen jako shluk písmen, maximálně si pod ním mohou představit odpovídající znak znakového jazyka. I tzv. dobře rehabilitovaní mívají často potíže porozumět klasickým titulkům. Speciálně upravené titulky s možností vysvětlivek umožňují předkládat správný mluvní vzor a především podporují další rozvoj smyslového vnímání mluvené řeči, zvyšují zájem o čtení a prohlubují kulturu slovního a psaného projevu. Rádi ale na projekci přivítáme i slyšící diváky.“

Stejně upravené filmové titulky Camino představilo na letošním Karlovarském festivalu a v říjnu i na samotném Ekofilmu, kde proběhla i beseda k filmu Pururambo se Stevem Lichtagem a Rudolfem Švaříčkem, tlumočená do znakové řeči.

Camino se poprvé představí pražským divákům se vznikajícím programem „Pohyblivý klub neslyšícího diváka“. Na diváky čeká film slovenského dokumentaristy Pavla Barabáše Pururambo (oceněný dvěma cenami na Ekofilmu a cenou na festivalu TSTTT v Uherském Hradišti), krátký film z produkce Greenpeace Kapka v moři a poetický dokument Ljuby Václavové a Václava Cílka Putování starými cestami (oceněn na Ekofilmu).

„Z celé škály filmů, které Ekofilm pokrývá, jsme se pro neslyšící diváky snažili vybrat to nejzajímavější z letošní přehlídky. Věříme, že na tuto u nás bohužel ojedinělou projekci brzy navážeme dalšími filmy,“ vysvětluje ředitel sdružení Camino Petr Alexander.

Vstupné dobrovolné.

Kontakt, další informace:

Iva Emmerová

e-mail: iva@camino.cz

mobil: 774 559 264

fax: 220611543

http://www.camino.cz

Podrobný program přehlídky:

Pururambo, 56 min.

Scénář a režie: Pavol Barabáš, kamera: Pavol Barabáš, Stano Gužák, výroba: Pavol Barabáš, K2 Studio, Slovensko, 2005

Nová Guinea je největší tropický ostrov světa. Pod neproniknutelným zeleným závojem pralesa se tu i v době satelitů ukrývá zem tajemství, pověr a neobjevených záhad. V labyrintu nepřívětivých močálů žijí lidé vysoko na stromech tak, jako v době kamenné. Nepotkali ještě nikdy bělocha, nepřišli do styku s výdobytky naší civilizace. Vstup na jejich území je nebezpečným dobrodružstvím. Jsou to místa, o kterých se hovoří s respektem. Tam podle misionářů žijí kanibalové... Ekofilm 2006: Cena studentské poroty, Cena za režii; TSTTT 2006: Cena Ministerstva životního prostředí

Putování starými cestami, 28 min.

Scénář: Ljuba Václavová, Václav Cílek, režie: Ljuba Václavová, kamera: Josef Nekvasil, výroba: Allegro a ČT, 2006

Poetický dokument nabízí obrazy krajin s jejími pěšinami, cestičkami, cestami a silnicemi. O jejich vzniku, proměnách i zániku poutavě vyprávějí geolog Václav Cílek a výtvarník František Skála. Ekofilm 2006: Cena Jihočeského kraje.

Kapka v moři, 15´ min.

Scénář, režie, kamera: Maarten Van Rouveroy, výroba: Greenpeace International, Nizozemí, 2005

Krátký dokument upozorňuje na hrozby, které ovlivňují ekosystémy světových oceánů a moří.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí