zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci již ošetřují stromky kvůli vánočním krádežím

03.12.2006
Les
Lesníci již ošetřují stromky kvůli vánočním krádežím

Litoměřicko - Kvůli krádežím vánočních stromků kontrolují lesníci v předvánočním čase lesy na Litoměřicku častěji. Mladé porosty borovic i smrků proto už nyní preventivně ochraňují jak mechanicky, tak chemicky.

Vzhledem k tomu, že mají lidé zájem o vánoční stromky pohledově bezchybné, provádějí pracovníci Lesů České republiky jejich mechanickou ochranu, která stromku neublíží a spočívá v ulamování větviček v přeslenech.

Chemickou ochranu provádějí nástřikem nebo nátěrem repelentů. " Fungují na bázi pachového odpuzování. Slouží jak proti okusu stromků zvěří, tak proti nenechavcům. Při teplotě dvaceti stupňů Celsia látka pronikavě zapáchá, proto takový stromek o Vánocích rozhodně nikomu radost neudělá," vysvětluje Luděk Šír, vedoucí lesní správy Lesy České republiky v Litoměřicích. "Jen letos jsme za repelenty zaplatili třicet pět tisíc korun," dodává.

"Postřiky stromků v lesích na Úštěcku jsme právě dokončili," informuje o pracích revírník Dušan Zikmund.

Prodej kvalitních vánočních stromků zajišťují specializované firmy, které je pěstují na plantážích. "Ale školám zajistíme na požádání vánoční výzdobu zdarma, a to pouze za odvoz," slíbil Luděk Šír.

Zvýšené kontroly lesů začnou již příští týden a lesníci budou během nich spolupracovat i s policií.

Jana Michálková
Litoměřický deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí