zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Libereckém kraji přibývá kontejnerů na tříděný odpad

06.12.2006
Odpady
V Libereckém kraji přibývá kontejnerů na tříděný odpad
LIBEREC - V Libereckém kraji každým rokem přibývá kontejnerů na tříděný odpad. Zatímco loni jich měli lidé k dispozici zhruba 4800, letos je jich už o pětinu více - bezmála 5800, a kraj chce možnosti třídění dál rozšiřovat. I díky dostupnosti kontejnerů se daří zvyšovat množství vyseparovaného odpadu. To řekl náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Radim Zika.

Za devět měsíců letošního roku se podle Ziky v kraji vytřídilo na osobu přes 24 kilogramů odpadu, za celý loňský rok to přitom bylo jen o 1,3 kilogramu více. "Proto předpokládáme, že výsledky letošního roku budou ještě lepší než loni," řekl Zika. Už loni přitom množství vytříděného odpadu vzrostlo ve srovnání s rokem 2004 zhruba o pětinu. Nejvíce roste množství vytříděného skla a papíru a také plastů.

Do projektu třídění odpadů se v kraji zapojilo celkem 210 z 216 obcí. Bez kontejnerů na separovaný odpad jsou podle Ziky jen v těch nejmenších vesnicích s méně než 200 obyvateli a i ty se kraj snaží k třídění motivovat. Letos kraj na projekt třídění odpadu přispěl 600.000 korunami, a v rozpočtu pro příští rok je podle Ziky ještě o třetinu více. Dalších 3,6 milionu dává na projekt společnost EKO-KOM. "Podporujeme ale i další ekologické projekty, jako je využití biomasy či projekty nakládání s odpady, na které jsme letos rozdělili dva miliony korun," řekl Zika.

Podle manažerky projektu Idy Svobodové se postupně rozšiřuje nejen počet kontejnerů, ale i škála odpadů, které je možné třídit. "Odběratelé mají zájem o bílé sklo, proto v obcích přibývají speciální kontejnery, do kterých se dává zvlášť, třídí se také kartony od nápojů a přibývá nádob na směsné plasty," řekla Svobodová. Kraj se chce podle ní také více zaměřit na optimalizaci systému nakládání s odpady a více lidi k třídění motivovat.

Zlepšování podmínek pro třídění odpadu ale není jedinou akcí Libereckého kraje v tomto oboru. Díky dotaci z evropských fondů se podařilo zlepšit síť sběrných dvorů na nebezpečný odpad, jako jsou chemikálie, oleje, ředidla a také elektroodpad včetně zářivek či baterií. "Snažíme se také ve větší míře podporovat podnikatele v oblasti odpadového hospodářství," řekl Zika. Právě na projekty nakládání a zpracování odpadu podle něho bude možné v letech 2007 až 2013 čerpat dotace z evropských fondů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí