zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jezerní oblast je znečištěná

12.12.2006
Voda
Jezerní oblast je znečištěná
Laguny u Zbraslavi a Radotína - Asanace oblasti bude stát miliony. Kdo to zaplatí?

Radotínské laguny mají být jednou z největších rekreačních oblastí v Praze.
Území je přitom zamořené ropou.

PRAHA Tři velká jezera mají vzniknout mezi Radotínem a Zbraslaví do deseti let. Mají se stát opravdovou oázou všech Pražanů. Je to krásná vize. Avšak realizace bude pravděpodobně složitější. Inspekce životního prostředí totiž zjistila, že část pozemků pod budoucími jezery, nyní ve vlastnictví firmy Brudra, je kontaminována ropnými produkty a nebezpečnými odpady. Navíc ani současná činnost zmíněné firmy pozemku nijak neprospívá, ale dále ho znečišťuje.
Jelikož nikdo nechce, aby se tu lidé koupali v oleji, bude muset být celá lokalita kompletně vyčištěna. "Pokud by měly být tyto pozemky použity k rekreačním účelům, jejich sanace by stála nejméně 30 milionů," odhaduje náklady městská zastupitelka za Stranu zelených Eva Tylová.
Letos v červnu ale město jakoby s žádným znečištěním pozemků nepočítalo. Velkorysý návrh Jana Bürgermeistera totiž tehdy nabízel za kontaminovaný areál firmě Brudra 60 milionů korun. To je podle Tylové značně přemrštěná cena, přičemž náklady by vzrostly kvůli drahé sanaci z městských peněz. Návrh napadli zastupitelé SNK ED a ten neprošel.
Bürgermeister prý o žádném znečištění nevěděl. "Já nevěděl, jestli tam nějaké znečištění je nebo není. Já se koupí pozemků nezabývám," komentoval to bývalý náměstek primátora. "Nějaká paní zabývající se životním prostředím přišla s tím, že je tam stará ekologická zátěž. Kvůli tomu ten návrh neprošel. Myslím, že není daleko doba, kdy se ale do zastupitelstva opět vrátí," dodal Bürgermeister. Město o pozemky firmy Brudra totiž nadále stojí. V rozpočtu si na nákup potřebných pozemků a nejrůznější přípravy projektu jezerní oblasti vyčlenilo téměř 158 milionů korun.
Otázkou zůstává, jestli více než 30 milionů za sanaci areálu zaplatí firma Brudra, nebo město. "Jelikož je část pozemků kontaminována, mělo by je tedy město logicky koupit za sníženou cenu," říká k tomu Tylová. Ani radní pro správu majetku a investice Pavel Klega nehodlá dát firmě za pozemky ani o korunu více. "V současné době odhadujeme míru znečištění a cenu za její odstranění. Ta by se měla promítnout do výsledné kupní ceny," říká.

***

Radotínské laguny

Jedná se o tři budoucí jezera. Vzniknou blízko soutoku Vltavy a Berounky na jihu Prahy mezi Radotínem a Zbraslaví.
Jedna vodní plocha má být zhruba mezi chuchelským závodištěm a Radotínem, druhá přibližně v místech radotínských skleníků a třetí na pozemcích mezi Berounkou a Strakonickou ulicí.
Ve zdejší záplavové oblasti mají pomoci k zadržování vody v případě povodní. Vytvoří také jednu z největších rekreačních oblastí u Prahy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí