zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hraniční meandry přírodní památkou

17.12.2006
Voda
Příroda
Hraniční meandry přírodní památkou

BOHUMÍN - Přírodní památkou se staly hraniční meandry řeky Odry v Bohumíně.

Téměř osmikilometrový úsek řeky Odry, od hraničního přechodu ve Starém Bohumíně až po bohumínskou část Kopytov k soutoku Odry s řekou Olše, vyhlásil za chráněné území Moravskoslezský kraj.

Řeka Odra vytváří před svým soutokem s Olší zákruty, které se neustále přetvářejí a mění nejen své koryto, ale i státní hranici. Tyto meandry jsou příkladem přirozeného vývoje koryta řeky a k němu přiléhajících zátopových území. Žije zde 20 druhů savců, hnízdí asi 60 druhů ptáků a vyskytuje se sedm rostlinných stanovišť typických pro zaplavovaná území, uvedl Pavel Klimovič z odboru životního prostředí bohumínské radnice.

Iniciátoři vyhlášení meandrů přírodní památkou se chtějí ochranou tohoto evropského fenoménu zabývat dlouhodobě. Založili proto občanské sdružení Hraniční meandry Odry, jehož členy budou lidé nejen z Bohumína. Hraničními meandry Odry se zabývám již od roku 1997 a to, že byly vyhlášeny přírodní památkou, je obrovský úspěch. Území teď bude mít zvláštní státní ochranu. Je pro ně zpracován plán péče, což v praxi znamená, že se o meandry musí pečovat tak, aby byly chráněny hodnoty, pro které byly vyhlášeny přírodní památkou. Území bude označeno státním znakem a bude třeba chovat se k němu šetrněji než doposud. V žádném případě to pro veřejnost nebude znamenat nějaké omezení. Naopak, připravujeme mnoho projektů, které by tuto památku měly propagovat a pomoci k tomu, aby si lidé uvědomili, že u Bohumína je něco unikátního a ve střední Evropě ojedinělého, uvedla Vladislava Hamplová z Muzea Novojičínska, která byla jednou z iniciátorů pro vyhlášení meandrů přírodní památkou.

Nově vzniklé občanské sdružení by v budoucnu např. chtělo podél meandrů postupně vytvořit naučnou stezku. Ta by měla mít dva okruhy - kratší pro dvouhodinovou procházku, a delší pro celodenní výlet s napojením na polskou stranu. Na stezce by neměla chybět odpočívadla a informační tabule. Sdružení by také rádo vydalo průvodce hraničními meandry, který by byl k dostání v informačních centrech.

Podle tiskové mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarové vyhlášením přírodní památky by se neměl prakticky změnit způsob současného hospodaření v tomto chráněném území. Některé aktivity však zde už může povolit pouze krajský úřad. Jen s jeho souhlasem se zde budou provádět zásahy do koryta vodního toku řeky Odry, zřizovat skládky, myslivecká či rybářská zařízení.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí