zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Starostové desítek obcí se obracejí na ministry, aby neschvalovali přehrady

13.12.2006
Voda
Energie
Starostové desítek obcí se obracejí na ministry, aby neschvalovali přehrady

Otevřený dopis zaslali dnes členům vlády organizátoři iniciativy Stop přehradě. V dopise apelují na ministry, aby ve vládě schválili tzv. „Plán hlavních povodí“ jen v podobě strategického dokumentu a vypustili z něj podrobný seznam dvou stovek konkrétních přehrad. Tento požadavek podpořily ke dnešnímu dni čtyři desítky měst a obcí a přes tři desítky občanských spolků a organizací.

V dopise, který dosud podpořilo 38 starostů měst a obcí [1] a stejný počet organizací [2], organizátoři uvádějí: „Jsme přesvědčeni, že z důvodu kontroverzního seznamu nových přehrad a jejich nedostatečného projednání a zdůvodnění není správné ani možné PHP v předložené podobě schválit.“ Návrhu plánu povodí, který během letošního roku připravilo ministerstvo zemědělství, vytýkají závažný demokratický deficit, protože plán nebyl projednán s dotčenými obcemi, ačkoliv by na ně jeho schválení mělo bezprostřední negativní dopady. Plán hlavních povodí tento týden přijde do meziresortního připomínkového řízení a ještě před vánocemi by o něm měla rozhodnout vláda.

Signatáři dopisu také poukazují na to, že zatímco na jedné straně plány nádrží poškodí stovky obcí, na druhé straně není vědecky doložena jejich potřeba. Poukazují přitom na Otevřené stanovisko  akademických a univerzitních pracovníků k  návrhu Plánu hlavních povodí České Republiky, které se zařazením přehrad do strategického dokumentu rovněž nesouhlasí. Mezi jeho signatáři jsou vedoucí pracovníci Akademie věd ČR (ředitel Geologického ústavu AV ČR, ředitel botanického ústavu AV ČR, ředitel hydrobiologického ústavu AV ČR, ředitel ústavu biologie a ekologie AV ČR, vedoucí oddělení ekologie mokřadů AV ČR aj.), dále pracovníci Jihočeské univerzity, Univerzity Palackého v Olomouci, Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM a dalších.

„Vadí nám, že plán hlavních povodí byl připravován v tichosti, stovky obcí o něm neměly ani tušení, ačkoliv je schválení seznamu přehrad výrazně poškodí. Protože navíc počet, umístění i navrhované technické parametry přehrad nejsou odůvodněné, navrhujeme už od léta ministerstvu zemědělství konstruktivní řešení. Vláda by měla schválit plán povodí v omezené podobě, kdy v něm v souladu s evropskou směrnicí zůstanou pozitivní kroky založené na přírodě blízkých opatřeních, ale vyřadí se kontroverzní seznam dvou stovek přehrad. Ty by se pak měly posuzovat samostatně, za účasti expertů a zástupců dotčených obcí,“ říká Jan Beránek, mluvčí iniciativy Stop přehradě.

„Věříme, že jednotliví ministři dají na názor odborníků, o který se opíráme, a zároveň budou respektovat to, že není možné zasahovat do života stovek obcí, aniž by s nimi byla věc řádně a otevřeně projednána. Naši výzvu podpořily čtyři desítky obcí a další se během následujících dní ještě přidají,“ dodává Beránek.

Kontakt:  Jan Beránek, tel. 604 207 305

Poznámky:

[1] seznam 38 obcí, které se připojily pod dopis ministrům: Bojanov, Dolní Kalná, Dolní Loučky, Dolní Olešnice, Hanušovice, Harrachov, Hejnice, Horní Lomná, Horní Loučky, Horní Olešnice, Hukvaldy, Chvalčov, Komařice, Kořenov, Kunčice pod Ondřejníkem, Kuřimská Nová Ves, Kuřimské Jestřabí, Lhotsko, Lužná, Malá Morava, Milotice nad Bečvou, Nadějkov, Nalžovské Hory, Nové Heřminovy, Paseky nad Jizerou, Rokytnice nad Jizerou, Řikonín, Skryje,  Spálov,  Staré Město, Svinařov, Šárovcova Lhota, Újezd u Tišnova, Val, Vichová nad Jizerou, Vlkančice, Vojkov, Zlatá Koruna.

[2] seznam 38 spolků a organizací, které se připojily pod dopis ministrům:  Arnika, Atelier pro životní prostředí, Beskydčan, CALLA, Česká společnost ornitologická/Birdlife, Českomoravské sdružení pro ochranu přírody, Český a Slovenský dopravní klub, Děti Země centrum, Děti Země Ostrava, Ekocentrum regionálního sdružení ČSOP Novojičínska, Ekologické sdružení Lískový Dvůr, Energetický informační servis WISE Brno, Hnutí DUHA, Horní Berounka, Jihočeské matky, Jizersko-ještědský horský spolek, Libeňský ostrov,  Metropolitní region - sdružení ochránců přírody Klecany, Místní akční skupina Rakovnicko, Nesehnutí, Pod Rovněmi, Přátelé přírody, Přátelé všech přátel, Sdružení Ochrana vod, Slezská ornitologická společnost, Sojka, Společnost přátel přírody, Unie pro řeku Moravu, Ústav pro ekopolitiku, VAVÁKY - Společnost pro oživení venkova, Vizovické vrchy, Vlastivědný sbor Rakovnicka, Vodácký oddíl Kotva Braník, Zelený kruh, ZO ČSOP ALCES, ZO ČSOP OLZA, ZO ČSOP Veronica, ZO SZ Kravaře.

Přílohy:

-          Otevřený dopis starostů a občanů vládě ČR ve věci návrhu Plánu hlavních povodí

-          Otevřené stanovisko  akademických a univerzitních pracovníků k  návrhu Plánu hlavních povodí ČR

Další informace najdete na www.stopprehrade.cz.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí