zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrhový software pro ekologičtější stavby

18.12.2006
Obecné
Návrhový software pro ekologičtější stavby
Autodesk oznámil výsledky průzkumu Autodesk Green Index 2006
Aktuální studie praktikování ekologických návrhových technik ve stavebnictví a architektuře, provedená společností Autodesk, odhaluje rostoucí odhodlání architektů a investorů dodržovat principy dlouhodobě udržitelného návrhu. Řešení Autodesku umožňují architektům efektivněji spolupracovat a přesněji odhadovat celkové náklady na jejich návrhy v průběhu celého životního cyklu, primárním faktorem prosazování ekologických stavebních postupů je přitom poptávka samotných klientů.

Autodesk oznámil výsledky průzkumu Autodesk Green Index 2006, který sleduje, jak si architekti osvojují ekologické návrhové techniky. Celková hodnota tzv. Green Indexu, která vychází ze skóre v rozsahu od nuly do sta, by do roku 2011 měla dosáhnout dvojnásobku hodnoty 30 z roku 2006. Sedmdesát sedm procent respondentů letošního průzkumu uvedlo, že poptávka klientů je hlavním faktorem, proč si architekti osvojují postupy dlouhodobě udržitelného návrhu. Je to významný nárůst proti 64 procentům respondentů průzkumu Green Index z roku 2005. V loňském průzkumu souvisela poptávka zákazníků s náklady na paliva jako hlavním faktorem prosazování ekologických stavebních postupů.

Americký institut architektů (AIA) v roce 2005 stanovil jako cíl snížení využívání fosilních paliv v souvislosti s výstavbou do roku 2010 o 50 procent. Více než 60 % architektů, kteří odpovídali v průzkumu Autodesk Green Index 2006, předpovídá, že jejich práce na integrovaných a vysoce efektivních návrzích pomůže splnit tento cíl AIA.

Energetické modelování

Architekti podle zprávy Autodesk Green Index 2006 počítají s tím, že budou v příštích pěti letech používat návrhářský software pro energetické modelování a nejrůznější úkoly, zahrnující:

·       300% nárůst využívání návrhářského softwaru při specifikaci množství materiálu a rozpisů za účelem minimalizace odpadu v průběhu výstavby (v roce 2011 bude tyto funkce využívat 36 % architektů u většiny svých projektů, zatímco letos je využívá 9 % architektů);

·       258% nárůst využívání softwaru k posouzení možností slunečního vytápění (43 % v roce 2011, 12 % v roce 2006);

·       176% nárůst využívání softwaru k posouzení možností slunečního osvětlení (47 % v roce 2011, 17 % v roce 2006);

·       105% nárůst využívání softwaru k posouzení a průzkumu alternativních stavebních materiálů za účelem maximalizace energetické výkonnosti a minimalizace dopadu na životní prostředí (45 % v roce 2011, 22 % v roce 2006);

·       112% nárůst využívání softwaru k energetickému modelování a analýzám (53 % v roce 2011, 25 % v roce 2006).

Architekti se nejčastěji snaží šetřit energii vysoce účinnými systémy vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC), 64 % respondentů studie je v posledním roce navrhlo u více než poloviny svých projektů. Před pěti lety využívalo vysoce účinné systémy HVAC u více než poloviny svých projektů pouze 36 % architektů. Navíc 85 % architektů počítá s tím, že vysoce účinné systémy vytápění, ventilace a klimatizace budou do roku 2011 využívat u většiny svých projektů.

Metody výzkumu

Tento internetový průzkum byl uskutečněn v říjnu 2006 mezi 150 praktikujícími architekty ve Spojených státech. Architekti byli dotazováni na využívání 16 postupů ekologického návrhu před pěti lety, v posledních dvanácti měsících a na očekávané využívání těchto postupů za pět let. Sledované návrhové postupy vycházejí z norem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) organizace US Green Building Council.

Navrhování rodinných domů se převážně věnuje 48 % architektů, kteří se průzkumu zúčastnili. Zbytek se věnuje komerčním projektům, institučním nebo industriálním projektům. 54 % z nich mají více než patnáctileté pracovní zkušenosti jako architekt. 72 % se zúčastnila školení nebo programu pokračujícího vzdělávání na téma zelených budov.

Zdroj: www.autodesk.com
         http://www.cdesign.cz

Související články:
Bezplatný energetický audit budovy z vašich CAD dat
Energeticky úsporné budovy v CADu
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí