zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kompozitní WPC desky a profily z dřevěného odpadu

15.12.2006
Odpady
Kompozitní WPC desky a profily z dřevěného odpadu
Hlavním přínosem deskových a profilových materiálů z WPC kompozitů (Wood-Plastic-Composite) je lepší než pouhé energetické zhodnocení dřevného odpadu, úspora kovů, nižší hmotnost a nově docílené konstrukční, technologické a užitné vlastnosti.

Kompozitní materiály WPC na základě dřeva a polyolefinových plastů nejsou samy o sobě úplnou novinkou na trhu. První materiály a zařízení k jejich výrobě představilo několik výrobců před 5 lety na veletrhu plastů K 2001. Jednalo se o nenáročné výrobky lišt a obkladů, které měly naznačit možnosti využití odpadu. Světový trh WPC v roce 2005 německá agentura FNR (Fachagentur Nachwachsende Rohstoffe) odhadovala na 1 mil. tun s drtivým podílem USA, Kanady a Japonska, na němž Evropa ve spotřebě WPC výrazně zaostává. I zde však dochází k pokroku, zřejmému z uvedených příkladů.

PŘEDNOSTI WPC

Nové materiály splňují i nároky staticky nízkonamáhaných konstrukcí s větším výběrem tvarového a rozměrového sortimentu s řadou užitných vlastností - barevné provedení, odolnost vůči vodě, korozi, UV záření a požáru, biocidní vlastnosti, tepelně izolační vlastnosti ap. Jsou příznivější k životnímu prostředí, neboť nevyžadují pojiva, často na bázi PF a MUF pryskyřic uvolňujících toxický formaldehyd. Vytlačování (extruze) také umožňuje výrobu profilů, které nelze ekonomicky vyrábět obráběním.

ZPRACOVÁNÍ ODPADU DŘEVA TECHNOLOGIEMI WPC

Holandská firma Tech-Wood vyrábí pevné otevřené a zavřené profily, dlouhé deskové a tyčové díly Tech-Wood na obklady a konstrukce vytlačováním směsi 70 % pilin z borového dřeva (bez prachu) a 30 % polypropylenu (PP). Výrobky s dobrou optikou přírodní barvy mají rozměrovou stabilitu a pevnost srovnatelnou s tvrdými tropickými dřevy. Snadno se obrábí, mechanicky spojují, lepí a natírají rozpouštědlovými i vodou ředitelnými nátěry. Výrobce na ně má atesty prokazující jejich vhodnost pro stavbu lodí i přístavní techniky, podobně jako v USA.

Pro výrobu profilů používá Tech-Wood vytlačovací lisy rakouské firmy Cincinnati Extrusion, která patří k významným výrobcům extrudérů, vhodných právě pro WPC kompozity. Její extrudér Fiberex T58 se dvěma šneky dovoluje vyrábět dlouhé otevřené i uzavřené profily přímo ze směsí dřevěných pilin nebo vláken a PP granulátu.

Známý německý výrobce zařízení pro recyklaci a zpracování plastových odpadů Pallmann Maschinenfabrik má ve výrobním programu linku P-Line na výrobu WPC desek, jejíž základní částí je granulační extrudér Palltruder na výrobu granulátu ze směsi PP a dřevěné drti či pilin, přednostně s vlhkostí do 8 %. Granulát Pallwood se na lince P-Line dále zpracovává lisováním desek (se stupni P-Scatt pro nanášení granulátu a P-Fix pro lisování mezi dvěma pásy). Z linky vychází desky šíře 1200 - 2200 mm a tloušťky 2 - 20 mm. Granulát se mimo závod prodává i dalším zpracovatelům k vytlačování, vstřikování a lisování.

Jiný směr představuje výroba dřevěných profilů firmy Maschinenbau Kitz, vyvinutá s úmyslem nahradit hliníkové profily dřevěnými při využití odpadu. K výrobě se používá granulátu z 80 % dřeva a 20 % PP s probarvujícími aditivy. Získané profily řady Serie 40 mají vynikající pevnostní vlastnosti a tuhost - pevnost v ohybu 48 MPa, modul E v ohybu 4000 MPa, rozměrovou stabilitu v prodloužení při nasáknutí vodou do 0,05 %. Ve srovnání s hustotou hliníku 2,7 g/cm3 jsou lehčí s hustotou 1,0 g/cm3 a nabízí cenovou úsporu 40 %. Otevřené a polouzavřené profily se používají na stavebnicové regály, výstavní fundusy, rámy, nekovové bezpečnostní rámy a na jiné díly ve stavební výrobě.

BAREVNÉ PROVEDENÍ WPC A MDF DESEK

Řada výrobců v USA používá kompozitní díly z WPC i k náhradě masivního dřeva nebo celoplastových provedení z PVC nebo PP na vodovzdorné podlahy teras a balkonů, přístavní mola a jiné stavební díly vnější architektury, jako městský mobiliář. Zde je mimo WPC rozšířeno i používání vstřikovaného strukturně lehčeného PP.

K novým užitným vlastnostem zde přispívá použití kombinovaných aditiv plastů (masterbatch), obsahujících tři složky v jedné - pigment, absorbér UV záření a nový organický biocid Vinyzene (neobsahující toxické ionty arsenu, chromu a mědi) od firmy Rohm & Haas, chránící dřevo před hnitím, plísněmi a hmyzem. Barevná škála aditiv Tek Deck Pro firmy Teknor Color je velmi široká a dále rozšiřuje možnosti využití kompozitu.

Kompozitní materiály WPC představují směr zhodnocení dřevního odpadu se značnou přidanou hodnotou, využití suroviny z obnovitelných zdrojů jako konstrukčního materiálu a vyloučení pojiv s toxickými emisemi. Materiály s obsahem 20 - 30 % PP jsou navíc ještě biologicky odbouratelné. Další využití odpadu a zlevnění by mohlo přinést užití recyklovaného polypropylenu.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí