zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Philips představil v ČR nový systém ekologického veřejného osvětlení

15.12.2006
Obecné
Philips představil v ČR nový systém ekologického veřejného osvětlení
Modelová ekologická vesnice Hostětín na Uherskohradišťsku je první obcí v ČR, která v rámci evropských pilotních projektů na podporu úspor elektrické energie využívá nový systém eko-osvětlení. Nová technologie přináší úsporu energie až o polovinu a výrazně tak přispívá ke snižování emisí CO2. V Hostětíně byly použity nejmodernější vysokotlaké sodíkové výbojky MASTER SON-T PIA Plus, které jsou z hlediska provozních nákladů dvakrát efektivnější než původní rtuťové výbojky. Nahrazení energeticky neefektivního osvětlení přinese Hostětínu úsporu energie až o 47% - z původních 13.734KWh spotřebovaných v roce 2005 na plánovaných 8769 KWh v roce 2007.

Systém CosmoPolis zahrnuje dva typy výbojek - CosmoWhite a CosmoGold. V Hostětíně je využit typ CosmoWhite, který produkuje teplé bílé světlo (2600-2850 Kelvinů v závislosti na poloze svícení), jež přináší do centra obce vysoký zrakový komfort díky vysokému barevnému podání a příjemné teplotě chromatičnosti. CosmoGold vydává žluté světlo s teplotou barvy 2000 Kelvinů a poskytuje funkční žluté světlo s barevným podáním na úrovni sodíkových výbojek.

CosmoPolis lze navíc stmívat v závislosti na různých denních či ročních období, což přináší provozovatelům zejména v pozdních nočních hodinách další úspory elektřiny. CosmoWhite umožňuje snížení světelného toku na 50%, u typu CosmoGold se jedná o snížení až na 25%.

Nový systém osvětlení je výrazně ekologicky šetrnější a energeticky efektivnější. V porovnání s vysokotlakou sodíkovou výbojkou přináší CosmoPolis úsporu elektrické energie o 10 %, halogenidovou výbojkou o 30 % a se rtuťovou výbojkou až o 150 %. Díky své energetické efektivitě umožňuje systém CosmoPolis snížit emise CO2 v průměru až o 100 kg na jeden světelný bod. Výbojky rovněž obsahují minimální množství rtuti, a to pouze 1mg u CosmoWhite a 2mg u CosmoGold.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí