zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika v Českých Budějovicích varovala zákazníky před výrobky z PVC

14.12.2006
Chemické látky
Arnika v Českých Budějovicích varovala zákazníky před výrobky z PVC

ČESKÉ BUDĚJOVICE – PVC škodí! S tímto varováním dnes aktivisté Arniky oslovovali zákazníky před obchodním domem Albert v Českých Budějovicích, aby si dali pozor na obaly z PVC a především na potraviny, které jsou do nich balené. Nakupujícím rozdávali informační materiály, kde upozorňovali na nebezpečí plynoucí z používání obalů z PVC na potraviny pro životní prostředí a zdraví lidí. ”PVC nepatří na vánoční stůl ani do vánoční kuchyně,” uvedla Jitka Straková z Arniky v Českých Budějovicích. 

Sérii happeningů (1) ”PVC na vánoční stůl nepatří” se Arnika rozhodla uspořádat poté, co i letos byly objeveny v obchodech po celé České republice potraviny balené do PVC materiálů. “Mrzí nás, že výrobci potravin stále tento materiál používají, přestože to nepřímo může snižovat kvalitu jejich výrobků.” řekla Straková. Loňské rozbory potravinových obalů z PVC, které nechala Arnika provést v akreditované laboratoři, potvrdily přítomnost zakázaných škodlivých látek. Jednalo se především o 4-nonylfenol - látku, jež je známá svým negativním vlivem na hormonální systém člověka a není povoleno ji používat při výrobě obalů na potraviny (2).

Arnika již v roce 2003 vyzvala obchodní řetězce, aby neprodávaly potraviny balené do PVC.  Loni společnost Ahold Central Europe, která  v České republice spravuje supermarkety Albert a Hypernova, přislíbila náhradu PVC obalů u potravin, které sama balí (3). Podle posledních průzkumů Arniky se v jejích obchodech ještě potraviny balené do PVC vyskytují anebo jsou chybně označené. „S vedením společnosti Ahold budeme ještě do konce roku jednat,“ sdělila vedoucí projektu Arniky zaměřeného na PVC Ing. Miroslava Jopková.

“Koncem listopadu jsme opět oslovili obchodní řetězce a producenty potravin.  Zatím reagovaly pouze společnosti NOWACO – výrobce mražených potravin a holding Agropol Group, který sdružuje hned několik producentů mraženého masa jako například Jihočeská drůbež a.s., MSDZ Promt a.s.. Přislíbily, že záležitost s balením svých výrobků do PVC materiálů prošetří.“ Poznamenala Jitka Straková. Stanovisko manažera jakosti společnosti Agropol Group si můžete přečíst níže (4).   

Letáky rozdávané nakupujícím před obchodními domy obsahují nejen seznam potravin balených v PVC, které mohou lidé v daném obchodě koupit (5), ale také výčet negativních vlastností tohoto plastu, včetně jeho dopadů na zdraví lidí a na životní prostředí. V letáku lidé najdou také popis symbolů, podle kterých PVC poznají: v trojúhelníkové recyklační značce, která bývá vyražena na spodní straně plastového výrobku anebo na papírové etiketě s názvem výrobku je buď číslice „3“ nebo písmeno „v“. Pod trojúhelníkem je pak nápis „PVC“, „V“ nebo „vinyl“ (6).

”Výroba, používání i likvidace PVC je spojená se vznikem celé řady škodlivých látek, které negativně působí nejen na životní prostředí, ale i na zdraví lidí. Proto chceme, aby tento plast byl nahrazen všude tam, kde je to možné,” vysvětlil Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady.

 

Přílohy:

(1) Happeningy ”PVC na vánoční stůl nepatří”:

České Budějovice: prodejna Albert na Lannově třídě, datum: 13. 12. 2006, zahájení: 13:30 hod.

Praha: obchodní dům Tesco na Národní Třídě, datum: 19. 12. 2005, zahájení: 11:00 hod.

Ostrava: Kaufland, obchodní centrum Karolína, Vítkovická ul. 3278/3, datum: 21. 12. 2005, zahájení: 12:00  hod.

 

(2) Tiskovou zprávu o výsledcích posledních rozborů na 4-nonylfenol najdete zde: www.arnika.org

Analýza PVC obalů, kterou nechala Arnika udělat v roce 2003, prokázala ve dvou z pěti obalů přítomnost ftalátů.  V obalech byly tehdy zjištěny ftaláty (di-2-ethylhexyl ftalát a dibutylftalát). Viz tiskova zpráva sdružení Arnika z května 2003  www.arnika.org

 

(3)  Viz novinku ze dne 15.12.2005 na adrese: www.arnika.org

 

(4) Stanovisko manažera jakosti společnosti Agropol Group

Přeji hezký den,

v návaznosti na Váš podnět ohledně PVC obalů přeposílám vyjádření našeho
manažera jakosti:
Z PVC - polyvinylchloridu - jsou vyráběny průtažné folie, které používáme u balení našich výrobků na tácky a značíme je ,3´v trojúhelníčku.Tento materiál povoluje k použití pro balení potravin Vyhl. 207/2006 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva zdravotnictví č.38/2001 Sb., o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami a pokrmy ve znění Vyhl. 186/2003 Sb. Průtažné folie nám dodávají fmy Linpack a Coopbox Eastern a od těch máme samozřejmě také doklad, že jsou zdravotně nezávadné a z hygienického hlediska odpovídají příslušným předpisům.Tento materiál by snad mohl nahradit polyelefin / forma polyetylenu/, který je zhruba 3x dražší a musel by být silnější / nemohl by být tak tenký/. V případě zjištění jakéhokoli nedostatku námi používané folie z hlediska bezpečnosti potravin jsme připraveni PVC okamžitě přestat používat, v tuto chvíli však takové informace nemáme a vzhledem ke tvrdé cenové válce, kterou vedeme s obchodními řetězci, si v současné době nemůžeme dovolit takové zdražení obalového materiálu. Toto zdražení by se pochopitelně promítlo ve zvýšení ceny našich výrobků, což řetězce nejsou ochotny akceptovat.

Děkuji za pochopení.

S pozdravem

Mgr. Jana Kindlová
manažer firemní komunikace
Agropol Group, a. s.
Opletalova 1535/4
113 76  Praha 1

 

(5) Aktualizovaná databáze potravin balených v PVC obalech, které se prodávají v českých obchodech je zveřejněna pod následujícím odkazem:  www.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí