zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská komise udělila „LIFE-Environment” grant společnosti Goodyear na projekt R&D

15.12.2006
Obecné
Evropská komise udělila „LIFE-Environment” grant společnosti Goodyear na projekt R&D

Evropská komise udělila společnosti Goodyear grant v oblasti výzkumu a vývoje, aby podpořila iniciativu společnosti vyvinout pneumatiku s velmi nízkým valivým odporem z ekologických zdrojů.
Grant ve výši 3 milionů eur je součástí programu Evropské unie „LIFE-Environment”.
Celkové náklady projektu jsou více než 12 milionů eur. Na tomto projektu Goodyear úzce spolupracuje se dvěma partnery v oblasti výzkumu: italskou společností pro výzkum Novamont a německým výrobcem automobilů BMW.

„Tímto grantem Evropská komise uznává a podporuje jednu z iniciativ společnosti Goodyear – zkonstruovat pneumatiky s minimalizovaným dopadem na životní prostředí – bez kompromisů v oblasti řízení," řekl Joe Zekoski, generální ředitel Goodyear Technical Center v Lucemburku. „Jedním z hlavních úkolů je vyvinutí nového ,bio’ plnidla jako alternativy k tradičním plnidlům používaným v pneumatikách. Toto nové plnidlo, které bude vytvořeno z obnovitelných zdrojů, jako je např. škrob z kukuřice, může mít obrovský vliv na životní prostředí a vést ke snížení emisí CO2 v průběhu výroby."

Druhý úkol projektu se skládá z velmi důkladné analýzy struktury pneumatiky, zaměřené na minimalizování ztráty energie při pohybu automobilu. „Tento projekt má potenciál dovést nás k pneumatikám s nízkým valivým odporem, lepší životností a kratší brzdnou dráhou," dodal Zekoski.

Spolu se společností Goodyear se italská společnost pro výzkum Novamont zaměří na vývoj nového plnidla a vyhodnotí jeho schopnosti pro konstrukci pneumatik. Ve světě vědy je Novamont uznáván jako průkopník ve vývoji produktů pocházejících z obnovitelných surovin rostlinného původu, jako je mj. škrob.

Goodyear spolu s partnerem v oblasti vývoje, společností BMW, vyvine konstrukci pneumatik a bude testovat jejich prototypy a optimalizovanou strukturu. „Odborné posudky BMW v oblasti interakce mezi pneumatikou a automobilem a související požadavky na testování a bezpečnost jsou důležitým aspektem úspěchu tohoto projektu,” zdůraznil Zekoski.

Goodyear má rozsáhlé zkušenosti ve vývoji pneumatik šetrných k životnímu prostředí. V roce 2001 Goodyear představil svou první pneumatiku používající technologii směsi BioTRED, inovaci vyvinutou a patentovanou touto společností. BioTRED dovolila částečné nahrazení sazí a siliky novým plnidlem na bázi škrobu, což má za následek významný přínos pro životní prostředí. Škrob používaný při výrobě směsi BioTRED je získán z kukuřice procesem podobným jako v potravinářském průmyslu. Nejdříve je škrob upraven, aby se oddělily mikrokapénky, které pak projdou speciálním procesem, jenž je přemění v biopolymerové plnidlo. Koncový produkt má fyzikální vlastnosti podstatně se lišící od vlastností tradičních plnidel.

LIFE (The Financial Instrument for the Environment) je důležitou součástí politiky Evropského společenství v oblasti životního prostředí, a to již od roku 1992. Cílem LIFE-Environment je přispět k vývoji inovačních technik a metod spolufinancováním ukázkových projektů. Evropská komise schválila financování 50 nových inovačních projektů týkajících se životního prostředí ve 14 zemích spadajících do LIFE-Environment programu 2006. Podle komise budou tyto projekty demonstrovat nové metody a techniky určené k vypořádání se s velkou škálou evropských problémů s životním prostředím.

Goodyear
Goodyear je největším světovým výrobcem pneumatik. Společnost se sídlem v Akronu (Ohio, USA) vyrábí pneumatiky, technické pryžové výrobky a chemikálie ve více než 90 závodech ve 28 zemích po celém světě. Své marketingové aktivity má společnost téměř v každé zemi světa. Goodyear zaměstnává kolem80 000 pracovníků.

Novinky společnosti Goodyear již více než sto let nasazují laťku pro celý automobilový průmysl. Goodyear je průkopníkem inovační bezpečnostní technologie známé jako RunOnFlat, jež řidiči umožňuje pokračovat v jízdě i po defektu pneumatiky. Goodyear je v této oblasti světovou špičkou: pneumatiky s touto technologií najdeme na různých vozech BMW, cenami ověnčeném Mini, vysoce výkonných vozech Mercedes-Benz, na legendárním americkém sportovním voze Corvette a u dalších značek. Na obzoru je další vybavení pneumatikami Goodyear RunOnFlat, neboť konstruktéři společnosti Goodyear spolupracují s mnoha výrobci automobilů na více než 100 projektech tohoto typu. V roce 2005 Goodyear dodal přes 1,7 milionu pneumatik RunOnFlat.

Více informací o technologii Goodyear RunOnFlat naleznete na adrese www.runonflat.com
Zdroj: http://www.periskop.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí