zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co se změní kvůli novým pravidlům

15.12.2006
Chemické látky
Co se změní kvůli novým pravidlům
Co REACH vůbec znamená?
Je zkratkou pro anglické termíny - Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals - tedy registrace, vyhodnocování a schvalování chemikálií.

Jakých látek se směrnice týká?
Především velmi jedovatých látek, které mohou způsobovat rakovinu. Kvůli směrnici se ale prověří i desítky tisíc nejrůznějších chemikálií, o jejichž účincích se zatím nic neví.

Kterých se to dotkne výrobků?
V prvé řadě přímo chemikálií. Ty se ale následně používají v téměř celém průmyslu. Směrnice tak dopadne na textilní výrobky, produkty z papíru, léky, ale třeba i automobilové díly.

Zdraží tyto výrobky?
Nebezpečné chemikálie mají být postupně nahrazeny bezpečnějšími, jejichž výroba může být dražší. Pak by zdražily i výrobky, v nichž se používají.

Zmizí výrobky s nebezpečnými látkami z trhu?
Ano, pokud použití látek pro jejich výrobu neschválí připravovaná Evropská agentura pro chemikálie v Helsinkách.

Jak se směrnice vyplatí obyvatelům Evropské unie?
Má především ochránit zdraví spotřebitelů - snížit například riziko rakoviny. Zákazníky i své zaměstnance budou chemičky muset informovat o případném riziku, které tyto testované látky mohou způsobit.

Kdy začne směrnice platit?
Od 1. června 2007, do té doby musí být převedena i do českého práva. Ale registrace a testování látek začne probíhat postupně. Klíčová agentura v Helsinkách spustí plný provoz asi až v polovině roku 2008. Konečný cíl - registrovat asi třicet tisíc běžně užívaných chemikálií, se má naplnit do roku 2018.

Kdo za dodržování směrnice bude zodpovídat?
V Česku spadá hlavně do pravomoci Ministerstva životního prostředí.

Kdo bude udělovat povolení, zda je látku možné používat?
U nejvíce nebezpečných chemikálií agentura v Helsinkách. Ta bude celý systém také koordinovat. Testy a registrace ale zřejmě budou moci dělat i další akreditované laboratoře.

Sníží se celková výroba chemického průmyslu?
Nejspíš ne, chemičky už většinou připravují inovace výroby. Evropská komise tvrdí, že směrnice naopak zvýší konkurenceschopnost oboru.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí