zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína a USA se proti směrnici bouří

15.12.2006
Chemické látky
Čína a USA se proti směrnici bouří
Nový zákon o chemikáliích nepříjemně pocítí i americké a asijské společnosti, které prodávají v Evropě své zboží - od výrobců aut či elektroniky po kosmetiku a dětské hračky. Stačí třeba vyšší obsah niklu v knoflíku a košile z dovozu bude na trhu Evropské unie zakázána.
"Hlavní obchodní partneři mají obavy, že jejich zboží nebude na evropském trhu prodejné, neboť chemické látky, které obsahuje, budou nepřípustné," připustil Stavros Dimas, bruselský komisař odpovídající za životní prostředí.
Podle něj experti Evropské komise pečlivě zkoumali, zda je "chemický zákon" v souladu s pravidly Světové obchodní organizace. A dospěli k závěru, že ano.
Ale země mimo Evropskou unii to vidí jinak: znepokojení nad směrnicí včera vyjádřily Čína i Spojené státy americké.
"Pokud by se ukázalo, že zákon znevýhodňuje zámořské společnosti, mohla by americká vláda zvážit stížnost u Světové obchodní organizace," prohlásil velvyslanec Spojených států u Evropské unie Boyden Gray.
Švédský europoslanec Andres Wijkman odmítá názor, že evropské chemičky budou kvůli přísnému zákonu přemísťovat svoji výrobu mimo kontinent. "Takové země jako Indie nebo Čína budou následovat evropský příklad," míní podle agentury Bloomberg Wijkman.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí