zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní zakázka? To je většinou další skandál na obzoru

19.12.2006
Obecné
Státní zakázka? To je většinou další skandál na obzoru
Výběrová řízení se českým vládám nedaří. Je nanejvýš pravděpodobné, že každý významný tendr vyvolá skandál, doprovázený podezřením z korupce.
Stačí připomenout případy z doby nedávné: stíhačky Grippen nebo obrněné transportéry pro armádu, pistole pro policii, mýtné.
Zvláštní přitažlivost má přitom pro domácí aféry i byznys, spojený se zemědělstvím. Kauza tendrů státního podniku Lesy ČR se táhne už léta. Ale není v oboru zdaleka jediná.
Například na prodej státního balíku akcií Setuzy "zapomnělo" Ministerstvo zemědělství vypsat výběrové řízení, podíl tak získal v tichosti podnikatel Tomáš Pitr. Také prodej čtyřmiliardového státního dluhu Setuzy není bez problémů. Na ten pro změnu ministerstvo tendr vypsalo, vyhrála ho PPF. Ale výsledek pak vláda prostě zrušila.
Před vstupem do Evropské unie zase ministerstvo nevypsalo standardní výběrové řízení pro vytvoření Platební agentury, jež rozděluje domácím rolníkům dotace z Bruselu. Zakázka za více než půl miliardy nemohla do řádné soutěže kvůli "časové tísni". Na přípravu agentury mělo přitom ministerstvo několik let.
Vrcholnou ukázkou zpackaného tendru byl loňský případ s biolihem. Ministerstvo životního prostředí mělo přidělit licence na jeho výrobu ve dvoukolové soutěži. Když tisk po prvním kole upozornil na existenci seznamu firem, které budou jistými vítězi, vláda celý tendr odvolala.
"Svatí nejsou úředníci a politici asi nikde. Ale když už, tak na Západě nezadávají vlády zakázky tak neohrabaně, aby někoho očividně zvýhodňovaly," komentoval tuzemskou praxi nedávno analytik České spořitelny Petr Zahradník.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí