zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda ani půda v okolí skladu s jedy v Nalžovicích není znečištěná

21.12.2006
Voda
Odpady
Havárie
Geologie
Voda ani půda v okolí skladu s jedy v Nalžovicích není znečištěná
Praha - Voda ani půda v okolí nelegálního skladu chemických látek v Nalžovicích na Sedlčansku není znečištěná chemikáliemi, které byly v objektu bývalého vepřína objeveny minulý čtvrtek. Sdělil to ředitel pražského inspektorátu České inspekce životního prostředí Pavel Martan. V objektu byly dříve zjištěny radioaktivní látky, v sobotu už je specialisté odvezli a převzal je státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Pracovníci specializované firmy Dekonta odebrali v okolí bývalého vepřína zhruba tři vzorky zeminy a dva vzorky vody a výsledky jejich rozborů neprokázaly znečištění, uvedl.

Majitel skladu, podnikatel Petr Budil, podle Martana napsal Středočeskému kraji prohlášení, z něhož vyplývá, že na likvidaci uskladněných látek nemá peníze a není schopen situaci sám vyřešit. "Takže to bohužel bude muset vyřešit kraj, potažmo pověřená obec za státní peníze," sdělil Martan.

V současné době je dokončena první etapa likvidace nejrizikovějších látek. Kromě radioaktivních látek už hasiči také vynosili tlakové lahve s chlorem, které by mohly být nebezpečné. "Nyní dokončujeme soupis chemických látek a poté musíme určit postup likvidace, což může být v horizontu několika měsíců," dodal.

V objektu jsou neuspořádaně naskládány chemikálie v nejrůznějších obalech od litrových lahví až po barely. Odborníci zjistili přítomnost několika druhů kyselin, pevných látek a rozpouštědel. "Kyseliny a pevné látky musíme nyní roztřídit a uložit tak, aby nemohlo dojít k nějakým nepředpokládaným událostem a chemickým reakcím," dodal Martan.

http://www.ceskenoviny.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí