zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA komentuje koaliční smlouvu

29.12.2006
Obecné
Hnutí DUHA komentuje koaliční smlouvu

Hnutí DUHA označilo dnes podepsanou koaliční smlouvu za průlom v ekologické modernizaci české ekonomiky. ODS, lidovci a Strana zelených plánují především sadu důležitých opatření, která sníží plýtvání energií.

Součástí koaliční smlouvy je:

·        ekologická daňová reforma

·        zaměření peněz na čistou energetiku z evropských fondů na program uživatelsky přátelských grantů pro domácnosti

·        investice miliard korun do nového programu, který sníží plýtvání energií v budovách

·        zavedení standardu takzvaných nízkoenergetických domů do pravidel pro výstavbu nových budov

·        nové standardy, které výrobce přimějí dodávat na trh elektrospotřebiče s vyšší účinností, a šetřit tak kapsu zákazníků.

Koaliční strany také hodlají zachovat platnou ochranu severočeských obcí před rozšiřováním uhelných dolů a nebudou podporovat nové atomové reaktory. Plánují rozšířit mýtné i na menší silnice a všechna auta od 3,5 tuny. Zavázaly se rovněž zachovat současnou úroveň občanských práv v ekologických zákonech.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Koaliční smlouva je doslova průlom v ekologické modernizaci ekonomiky. Daňová reforma, lepší standardy pro nové domy či elektrospotřebiče, multimiliardové investice z evropských fondů a prodeje emisních kreditů, účinnější mýtné – dohromady to dělá masivní impuls, který silně rozhýbe čisté a efektivní technologie. Ušetří peněženky domácnostem, účty průmyslovým podnikům a exhalace nám všem. Důležité jsou také  jednotlivé, dílčí ekologické body ve smlouvě – závazek zachovat ochranu obcí před uhelnými doly i občanská práva v ekologických zákonech, rozšířit mýtné i na ostatní nákladní auta a menší silnice.“

Kontakt:             Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí