zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické daně mají přijít ve třech vlnách, první už za rok

04.01.2007
Obecné
Ekologické daně mají přijít ve třech vlnách, první už za rok

Elektrické vedení Praha - Ekologická daňová reforma, jak ji plánuje odstupující vláda premiéra Mirka Topolánka, bude v první fázi znamenat zdanění energetických produktů a elektřiny. Stane se tak od ledna 2008, jak to po Česku žádá Evropská unie. Druhá fáze, která by se měla týkat opět zdanění energií, ale i revize současných ekologických poplatků a opatření v dopravě, by měla začít po roce 2010. Ve třetí etapě mezi lety 2014 až 2017 připadne v úvahu rozšíření daní na další surovinové zdroje, výrobky, služby a využití přírody. Podle analytika Wood&Company Tibora Bokora bude mít reforma dopad na růst cen energií pro spotřebitele.

"Principy a harmonogram ekologické daňové reformy dnes vzala vláda na vědomí," řekl po jednání kabinetu novinářům ministr životního prostředí Petr Kalaš. Doplnil, že harmonogramem se bude řídit také nová vláda premiéra Topolánka.

Hlavním cílem reformy je podpořit firmy i spotřebitele k chování, které povede k nižšímu poškozování životního prostředí a zdraví. Předmětem zdanění budou produkty a služby, jejichž výroba nebo spotřeba vede k prokazatelnému negativnímu dopadu na životní prostředí a lidské zdraví. Daň se tak v první fázi bude týkat například uhlí.

Vláda chce, aby byla reforma ve všech etapách výnosově neutrální, nevedla ke zvýšení celkové daňové zátěže. Výnosy zvýšeného zdanění budou použity na snížení jiných daní. Zkušenosti ze západní Evropy podle analytika Wood&Company Tibora Bokora ukazují, že je obtížné zatížit ekologickými daněmi výrobce a lze čekat přenesení dopadů na spotřebitele. Rapidní zvyšování cen energií by ale bylo pro domácnosti neúnosné, a proto bude tato reforma dle Bokora mírnější.

Vyčíslit dopady na spotřebitele nebyl schopen mluvčí elektrárenské společnosti ČEZ Ladislav Kříž. "Rozhodně se však u spotřebitelů reforma projeví, to je logické. V rámci EU patříme k těm slabším ekonomikám, a tak bychom neměli jít nad rámec toho, co EU požaduje," mínil.

Materiál má nastartovat diskusi o zavedení nového typu daní. Už letos musejí být přijaty zákony, které umožní změnu od ledna 2008. "Zároveň bude zadána studie, která bude obsahovat zpracování scénářů ekologické daňové reformy a vyhodnocení těchto scénářů," uvádí materiál předložený kabinetu ministrem Kalašem.

Na přípravu druhé etapy, ve které by se mohly některé nynější ekologické poplatky změnit na daně, si vláda dala dva roky. Při přípravě této fáze počítá s "širokou odbornou a meziresortní diskusí a řádně oponovanými vědeckými a odbornými pracemi", které spočítají sociální, ekonomické a ekologické dopady reformy. Třetí etapa bude připravena do roku 2012. Promítne se do ní vyhodnocení prvních let fungování nových pravidel.

Vláda počítá se zavedením kompenzací pro skupiny obyvatel s nízkými příjmy, to ale až ve druhé a třetí etapě reformy. Vzhledem k dopadu na ceny a ve vazbě na důchodovou reformu ministerstvo životního prostředí začalo na materiálu spolupracovat s ministerstvem práce a sociálních věcí. Na přípravě reformy se budou vedle těchto úřadů podílet ministerstvo financí, průmyslu a obchodu, dopravy a místního rozvoje.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí