zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stromy na březích řeky hyzdí cáry igelitu

05.01.2007
Příroda
Stromy na březích řeky hyzdí cáry igelitu

Adamov, Blansko - Hrozivý pohled se naskýtá cestujícím, kteří jedou vlakem kolem řeky Svitavy mezi Brnem, Adamovem a Blanskem. Snad na každém stromě totiž visí nad vodní hladinou cáry igelitových sáčků. A to už od loňských jarních povodní. "Nedávno jsem jel do Brna a hlavně teď, jak jsou stromy holé, vypadá to děsně. Jako v nějaké měsíční krajině. Proč to někdo trochu neuklidí?" ptá se Jaroslav Třeštík z Blanska. Ekolog Jaroslav Ungerman z Unie pro řeku Moravu je ještě radikálnější. "Igelity samozřejmě do přírody nepatří, a jestli je někdo v přírodě zahodí, je to trestuhodná záležitost. Potvrzuje se tak jen to, že lidé nemají ekologické uvědomění. Za takovou okrasu přírody bychom se měli stydět," zlobí se. Podle něj si navíc řada lidí myslí, že úklid je jen na ekolozích, a nepořádku si nevšímají.

Místostarosta sám uklízí

Trpělivost už došla také radním v Adamově. "Ten nepořádek je hrozný. Chceme, aby kolem řeky bylo uklizeno, oslovím proto jak pracovníky Povodí Moravy, tak i místní rybáře," sdělil místostarosta Adamova Miroslav Čuma. On sám, když jen trochu může, snaží se kolem řeky uklízet. "Pokud na sáčky a nepořádek dosáhnu, posbírám je sám. Uklízím takto po cestě na chatu, kterou mám pod Babicemi. Tam to mám poklizené do výšky pěti metrů," dodal Čuma. Blanenští radní nepočítají s tím, že by se o úklid kolem Svitavy postarali. "Zatím jsme z rozpočtu nevyčlenili částku, která by vedla k úklidu břehů Svitavy. O to by se mělo postarat Povodí Moravy. Na úklid po povodních by měly jít peníze ze zdrojů, které byly ministerstvem vyčleněny pro tyto účely," sdělil blanenský místostarosta Jindřich Král.

Povodí: Uklidíme

Pracovníci Povodí Moravy obyvatele Adamovska a Blanenska uklidňují. "Nepořádek po povodních je už zčásti odstraněn v místech, kde jsme už upravovali některé části toku. Během ledna se pracovníci chystají na úklid také ostatních částí toku. Igelity a odpadky se budou uklízet současně s padlými větvemi a náletovými dřevinami," sdělil tiskový mluvčí Povodí Moravy David Fína.

Zdroj: Blanenský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí